Denník N

Schôdzky spoza akvária boli Zemanovo posledné divadlo. Kto bude sedieť v novej českej vláde

Prezident Miloš Zeman menuje Petra Fialu premiérom. Podobnú fotku majú s prezidentom aj všetci kandidáti na ministra. Foto - Twitter Petra Fialu
Prezident Miloš Zeman menuje Petra Fialu premiérom. Podobnú fotku majú s prezidentom aj všetci kandidáti na ministra. Foto – Twitter Petra Fialu

Zhrňujeme, kto bude viesť najdôležitejšie ministerstvá v novej vláde a aj čo sa dialo okolo kandidáta na ministra zahraničných vecí.

Hoci podanie demisie vlády Andreja Babiša a vymenovanie Petra Fialu za premiéra prebehlo už pred troma týždňami, prezident Miloš Zeman si ešte pred menovaním novej vlády vyžiadal schôdzku s každým potenciálnym ministrom.

Dvojtýždňové Zemanove stretnutia spoza vitríny z plexiskla sprevádzali komplikácie týkajúce sa vymenovania kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského a na povrch vyšla aj informácia o údajnom vyšetrovaní ministra spravodlivosti Pavla Blažka.

„Stretnutia v akváriu znevažujú prezidentský úrad ako taký a aj kandidátov na ministrov. Fotky, ktoré púšťal hrad, boli hrozné. Máme parlamentnú väčšinu a o konzultáciách sa nikde nepíše. Miloš Zeman vie, že je to jeho posledné veľké divadlo, a snaží sa vydobyť si ešte mocenskú pozíciu. Hneď ako bude vláda menovaná, rola prezidenta sa obmedzí viac-menej na prejavy,“ hovorí pre Denník N politológ Jakub Lysek z Palackého univerzity v Olomouci.

Minister zahraničných vecí Jan Lipavský (Piráti)

Po zverejnení zoznamu kandidátov na ministrov sa Miloš Zeman vyjadril, že jedného z kandidátov bude „vetovať“. Podozrenie padlo hneď na pirátskeho kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského, čo sa minulý piatok aj potvrdilo.

Lipavský je známy svojím rezervovaným postojom voči vplyvu Ruska a Číny na českom území a prezidentovi môže prekážať aj jeho zastávanie palestínskej strany v izraelsko-palestínskom konflikte a rezervovanosť voči V4.

Ako hlavné dôvody však uviedol Lipavského návrh organizovať Sudetonemecký deň v Česku a to, že má len bakalársky titul.

Petr Fiala ešte predtým vyhlásil, že za Lipavským stojí a je pripravený v prípade jeho nevymenovania podať na ústavný súd kompetenčnú žalobu, ktorej by súd zrejme vyhovel. Nakoniec ju podávať nemusel a po stretnutí s Milošom Zemanom v pondelok oznámil, že vymenovaní budú všetci kandidáti.

„Pokiaľ by Milošovi Zemanovi ustúpil a nepodal by kompetenčnú žalobu, ukázal by tým svoju slabosť. Na rozdiel od podporovateľov Andreja Babiša voliči súčasnej koalície nie sú voličmi Miloša Zemana a práve ústupok voči Zemanovi by ich obzvlášť nenadchol,“ myslí si politológ Lysek.

Redaktor českého Deníka N Jan Moláček uvažuje, že za Zemanovým obratom mohlo byť aj vyjadrenie Karla Havlíčka z ANO, že by on aj niektorí poslanci ANO podporili ústavnú žalobu v prípade, že by prezident nerešpektoval kompetenčnú žalobu.

Lipavský nie je na verejnosti veľmi známa tvár. Vyštudoval medzinárodné vzťahy, v predchádzajúcom volebnom období bol poslanec a pôsobil ako podpredseda zahraničného výboru a výboru pre obranu.

„Je vysoko cenený v odborných kruhoch a vie rozprávať ako diplomat. Vychválil ho dokonca aj Karel Schwarzenberg v rozhovore pre Novinky. Ministerstvo zahraničných vecí bude kľúčové hlavne od júna, keď sa začína predsedníctvo Česka v Rade Európskej únie. Tam by sa mohli ukázať jeho kvality. Spor sa netýka jeho kompetencií. Zeman ho vyvoláva účelovo a našiel si vo vláde najslabší článok, ktorým sú Piráti,“ hovorí Lysek.

Minister spravodlivosti Pavel Blažek (ODS)

Foto – TASR

Po Janovi Lipavskom vzbudzoval najväčšie vášne minister spravodlivosti Pavel Blažek. Advokát z Brna zastával post ministra spravodlivosti už vo vláde Petra Nečasa v rokoch 2010 až 2013.

Vyštudoval právo na Masarykovej univerzite, kde neskôr aj vyučoval. Z akademického prostredia sa pozná aj s Petrom Fialom a bol to práve on, kto s novým ministrom financií Zbyňkom Stanjurom presvedčil Petra Fialu kandidovať za predsedu ODS.

Petr Nečas ho v roku 2010 odvolal z dozornej rady Lesov ČR pre stratu dôvery. Jednou z teórií, prečo to spravil, bola tá, že Blažek a ODS v komunálnych voľbách prenechali post primátora Brna kandidátovi ČSSD a vytvorili s ČSSD koalíciu namiesto dohodnutej trojkoalície s TOP 09 a KDU-ČSL.

Nad Pavlom Blažkom, ktorý dostal počas svojho pôsobenia na magistráte v Brne prezývku don Pablo, visí aj kauza Stoka, o ktorej písali reportéri z Aktuálně.cz. Podľa šiestich od seba nezávislých zdrojoch ho polícia stále vyšetruje pre podozrenie z korupcie a manipulácií s mestskými bytmi v Brne. Podľa výpovede Blažkovho vtedajšieho priateľa Pavla Hubálka mali miestni politici ODS manipulovať a obchodovať s mestskými bytmi a pozemkami za stotisícové provízie.

Blažkovi však zatiaľ nebolo nič dokázané a stojí za ním aj premiér Fiala.

„Informácia o úlohe Pavla Blažka v kauze Stoka je trochu nejasná a nemám ani silu to nazvať kauzou. Pavel Blažek má síce povesť zákulisného hráča, na druhej strane mu dodnes nebolo nič dokázané. U pôvodného kandidáta na ministra priemyslu Věslava Michalika to bolo evidentné: najprv klamal, že nevie, kto vlastní jeho bývalú cyperskú firmu, a o týždeň neskôr priznal, že je to jeho manželka,“ hovorí komentátor portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší.

Podľa politológa Jakuba Lyska Blažek dobre rozumie právu a politike a počas vlády Petra Nečasa nezametal kauzy pod koberec.

„Vtedy sa otvorila Pandorina skrinka a viedlo to až ku zásahu na úrade vlády a vyšetrovaniu ministra zdravotníctva Davida Ratha (ČSSD) z korupcie. Politika je však nevyspytateľná a aj v prvom mesiaci v nej môže niekto naraziť na kauzu,“ hovorí Lysek.

Politológ dodáva, že Blažka bude mať pod dohľadom aj minister vnútra Vít Rakušan (STAN), jeho rezort totiž pripomienkuje väčšinu návrhov a zákonov z ministerstva spravodlivosti.

Minister vnútra Vít Rakušan (STAN)

Líder hnutia Starostovia a nezávislí získal vo voľbách do poslaneckej snemovne najviac preferenčných hlasov. Stredoškolský učiteľ pôsobil v rodnom Kolíne ako starosta medzi rokmi 2011 až 2019 a od roku 2012 doteraz bol v zastupiteľstve Stredočeského kraja. Práve na poslednom poste nabral najviac skúseností na post ministra vnútra.

„Verejnosť vníma ministerstvo vnútra len ako políciu, ale jeho agenda je oveľa dôležitejšia pre chod štátu. Na ministerstve vnútra je veľa úradníckej práce ako kontrola obcí, krajov, menovanie a potvrdzovanie úradníkov a podobne. Je to vlastne ministerstvo štátnej správy a Vít Rakušan ako dlhoročný starosta a predseda hnutia Starostov, ktoré sa prezentuje ako expert na štátnu správu a verejnú politiku, je silný kandidát,“ hodnotí ministra vnútra politológ Lysek.

Rakušan sa rázne vyjadril, že je za povinné očkovanie policajtov. Ešte pred minulotýždňovým zaradením očkovania do vyhlášky totiž policajný prezident namietal, že povinné očkovanie môže spôsobiť odchod tisícok policajtov.

Na ministerstve vnútra chce prekopať krízové plány vrátane pandemického a posilniť úlohu krízového štábu. Plánuje aj založenie novej funkcie poradcu pre národnú bezpečnosť, ktorý bude riešiť boj s pandémiou či dezinformáciami a zaoberať sa má aj hybridnými hrozbami.

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek môže byť podľa politológa aj komentátora slabším článkom vlády. Válek je lekár a prednosta Kliniky rádiológie a nukleárnej medicíny v brnianskej fakultnej nemocnici. Je uznávaným rádiológom a od roku 2019 je podpredsedom TOP 09.

„Keď prišiel do parlamentu, bol to vážený profesor z Brna, ale zdalo sa mi, že mu poriadne nejde ani riadenie malého klubu TOP 09. Počas pandémie však vyrástol a stal sa z neho hlavný hovorca opozície, ktorý tvrdo vystupoval proti Babišovej vláde a nezrozumiteľným opatreniam proti covidu-19. Toto všetko je však preč,“ hovorí Dolejší, komentátor pre Seznam Zprávy.

Válek je síce vážený odborník a v pláne mal veľké reformy zdravotníctva, no počas prvých mesiacov svojho úradu sa bude musieť zaoberať pandémiou a zmätočné vyjadrenia týkajúce sa riešení covidovej situácie pripisujú dnes médiá aj odborná verejnosť práve jemu.

Válek sa chce v boji s covidom stále spoliehať na PCR testovanie, chce testovať aj plne zaočkovaných, ktorí vakcínu dostali pred viac ako šiestimi mesiacmi.

Napriek zhoršujúcej sa situácii stále odmieta povinné očkovanie niektorých vekových kategórií a apeluje na posilnenie kampane. Inšpirovať sa chce najviac zaočkovaným Portugalskom, kvôli čomu plánuje telefonovať s portugalskou ministerkou zdravotníctva.

Podľa odborníkov vrátane niektorých členov krízového štábu je už na pozitívnu motiváciu neskoro.

Válek sa vyjadril, že chce ako potvrdenie o bezinfekčnosti uznávať dostatočnú hladinu protilátok, no zároveň stále motivovať ľudí k očkovaniu.

„Možno sa nová vláda pred omegou spoliehala aj na nový liek proti covidu a dúfala, že pandémia ustúpi a už ju nebudú musieť toľko riešiť. Vlastimil Válek je expert na svoju oblasť, ale jeho vyjadrenia sú chaotické a neponúkajú jasné riešenia boja s covidom. Akoby si neuvedomil, že je kandidátom na ministra zdravotníctva a nemôže už hovoriť ako opozičný politik,“ myslí si Lysek.

Minister školstva Petr Gazdík (STAN)

V rokoch 2013 až 2017 bol podpredsedom snemovne a pôsobí ako zastupiteľ v Zlínskom kraji. So súčasným ministrom pre európske záležitosti a bývalým rektorom Masarykovej univerzity Mikulášom Bekom predstavili svoju víziu nového školstva.

Jej súčasťou bolo napríklad zrušenie deviatej triedy alebo zavedenie reálnych škôl, v ktorých si žiak zvolí predmety, na ktoré má vlohy, a zameria sa na ne v priebehu štúdia.

V súčasnosti plánuje hlavne reformu maturity, od ktorej by sa podľa neho nemal odvíjať osud žiaka a mala by byť robená opakovane aj niekoľkokrát v priebehu štúdia. Plánuje uvoľniť aj učebné osnovy a do hodín dejepisu pridať viac učiva o udalostiach v 20. storočí.

Podobne ako plánované reformy ministra zdravotníctva aj tieto plány budú na čas odsunuté pre problémy s covidom. Gazdík bude riešiť hlavne testovanie v školách, ale aj zaočkovanosť učiteľov.

Minister financií Zbyněk Stanjura (ODS)

Ešte pred nástupom do celoštátnej politiky bol Zbyněk Stanjura medzi rokmi 2002 a 2010 starosta Opavy.

S týmto obdobím sa spája kauza so Stanjurovou firmou Eskon, ktorá predáva softvéry a technické vybavenie. Stanjura síce po zvolení za starostu tvrdil, že firmu opustil, ale ešte nasledujúcich päť rokov si v nej držal tretinový podiel a podpisoval s ňou na magistráte nové zákazky.

Na kauzu sa však čoskoro zabudlo a Stanjura zamieril do vlády Petra Nečasa, v ktorej pol roka pôsobil ako minister dopravy. Pred tohtoročnými voľbami tiež bol šéf volebného štábu a má blízko aj k premiérovi Fialovi.

„Zbyněk Stanjura už nie je vnímaný ako stará časť ODS z čias Václava Klausa alebo Mirka Topolánka. Je s Pavlom Blažkom jeden zo spoluautorov projektu Petr Fiala a je to on, kto ODS skutočne riadi. Petr Fiala je človek, ktorý vystupuje navonok a dáva prejavy, ale bežný manažment je na Stanjurovi,“ hovorí Václav Dolejší.

Stanjura chce ako minister financií prepracovať rozpočet plánovaný vládou Andreja Babiša na rok 2022. Rozpočet zhruba 14 a pol miliardy eur chce okresať na tri. Šetriť chce hlavne na výdajoch štátu, investičných dotáciách a národných dotačných programoch.

rozhovore pre Aktuálně.cz sa vyjadril, že šetriť sa bude aj na zamestnancoch štátnej správy a niektorí úradníci prídu o svoje miesta.

„Keď sa pozrieme na pracovný trh, tak možností pracovať je more. Máme státisíce voľných miest, máme rekordne nízku nezamestnanosť, z čoho sa môžeme tešiť. Ale áno, niektorí úradníci budú musieť opustiť štátne služby a hľadať si novú prácu,“ povedal Stanjura v rozhovore.

Podľa Dolejšího bude mať minister financií pri škrtaní aj podporu premiéra. Voči zníženiu schodku len šetrením sú však už teraz skeptickí mnohí ekonómovia.

Minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Šéf ľudovcov mal pôvodne záujem o ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré viedol vo vláde Bohuslava Sobotku, a hovorilo sa o ňom aj ako o možnom ministrovi priemyslu.

O ministerstvo práce a sociálnych vecí mali pôvodne záujem pirátka Olga Rychterová a predsedkyňa TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Krátko po voľbách sa však obidve kandidátky rozhodli ísť do snemovne a post odmietla aj Šárka Jelínková z KDU-ČSL.

„Nakoniec to padlo na Mariana Jurečku. Z môjho pohľadu je to veľká chyba, pretože sa na ten post nijako nepripravoval. Vidno to pri jeho výrokoch, keď tvrdí, že ľudia s troma a viacerými deťmi by mali mať pridané. To sa však vlámal do otvorených dverí, lebo už teraz je zavedený bonus za vychované dieťa,“ hovorí Dolejší.

Jurečka chce na poste aktuálne riešiť podfinancovanie sociálnych služieb a pomoc ľuďom, ktorých zasiahla energetická kríza.

Podľa Dolejšího bude Jurečkovou hlavnou prioritou skôr podpora rodín aj dôchodcov a načas sa odsunú kultúrno-etické otázky.

Ďalším veľkým problémom, ktorý patrí pod rezort ministra prace, je takmer milión Čechov v exekúcii. Samotný Jurečka sa téme exekúcií síce nevenuje, no podľa politológa Lyska sa dokáže obklopiť schopným tímom, ktorý sa vyzná v sociálnych témach.

Jeho členom je napríklad ľudovec Marek Výborný, ktorý je jedným zo spoluautorov Milostivého leta: pomocou neho štát odpustil exekúcie vymáhané štátnymi prevádzkami, akými sú napríklad dopravné podniky alebo štátom vlastnení dodávatelia energií.

Ministerka obrany Jana Černochová (ODS)

Je starostkou Prahy 2 a posledné štyri roky je aj šéfkou snemovne pre obranu.

Černochová hodnotí stiahnutie západných vojsk, vrátane českej armády, z Afganistanu ako chybný krok, na čom sa zhoduje aj s prezidentom Milošom Zemanom. Rovnako sa zhodujú aj na podpore exportu českého zbrojárskeho priemyslu, dvoch percentách HDP na obranu a podpore náborov do armády.

Podľa politológa Lyska je však ťažké zhodnotiť, čo sa dá od nej očakávať ako od ministerky obrany. Je známa svojou podporou držania zbraní a v minulosti sa objavila aj na xenofóbnej demonštrácii Islam v Česku nechceme, na ktorej bol i Tomio Okamura.

„Historicky sme mali oveľa horších ministrov obrany a o kompetenciách a manažérskych schopnostiach Jany Černochovej toho ešte veľa nevieme. Niektoré jej vyjadrenia pôsobia trochu nešťastne. Má populisticko-pravicové názory z 90. rokov typické pre Klausovu ODS, ktoré dnes pôsobia ako z múzea. Možno tým osloví zopár fanúšikov ODS, ale určite nie široké masy,“ komentuje Lysek.

Niektorí voliči koalície Spolu vyjadrovali v internetových diskusiách rozhorčenie aj nad jej mediálnym výstupom po stretnutí s Milošom Zemanom, kde chválila jeho výbornú formu.

Pod jej príspevkom na Twitteri o stretnutí s prezidentom čelila rozhorčeným komentárom. Mnohí jej a aj ostatným kandidátom vyčítali servilnosť a aj jej oduševnené vyjadrenia do médií po schôdzke.

Vzápätí Jana Černochová niektorých komentujúcich zablokovala, hoci niektoré z komentárov neboli urážlivé, čím si vyslúžila ďalšiu kritiku aj z radov priaznivcov koalície. Podobný prístup má už len líder xenofóbnej SPD Tomio Okamura.

Minister dopravy Martin Kupka (ODS)

Od roku 2014 je podpredsedom ODS. Predtým pracoval ako moderátor a redaktor v Českom rozhlase, neskôr aj ako hovorca viacerých vládnych i samosprávnych inštitúcií.

V súčasnosti je starostom Líbezníc, námestníkom stredočeskej hejtmanky a poradcom pre dopravnú infraštruktúru. Všetkých funkcií sa plánuje po nástupe na ministerstvo vzdať.

Kupkovou prioritou je dostavanie diaľnice D1 medzi Brnom a Prahou, ktorá má pokračovať cez Ostravu až na Poľsko, D35, ktorá má odťažiť diaľnicu D1, a Pražského okruhu. Stopku dá aj Zemanovmu vysnívanému projektu kanála Dunaj – Odra – Labe.

„Martin Kupka má skúsenosti z regionálnej politiky a je to politik novej generácie ODS zakladajúcej si na faktoch. Takýto pragmatický človek so skúsenosťami z verejnej správy sa na tento post hodí. Keby však na ministerstvo dopravy nastúpil hocijaký minister, výstavbu diaľnic to neurýchli. Je problematické meniť všetkých úradníkov a začínať odznova,“ myslí si o ambicióznych plánoch budúceho ministra dopravy politológ Lysek.

Minister pre miestny rozvoj a digitalizáciu Ivan Bartoš (Piráti)

Hoci je ministerstvo pre miestny rozvoj a digitalizáciu v očiach verejnosti neveľmi známe, podľa politológa Lyska je z hľadiska rozdeľovania dotácií jedným z najdôležitejších.

„Je to významné ministerstvo aj pre Pirátsku stranu. Ivan Bartoš to bude mať na tomto poste veľmi ťažké, pretože ministerstvo, ktoré rozdeľuje dotácie, prirodzene priťahovalo ľudí, ktorí sa na ňom chceli nabaliť. Na Ivana Bartoša číha veľa kostlivcov v skrini a veľa pochybných projektov bývalej ministerky Kláry Dostálovej. Bude to jedno mínové pole za druhým, pretože do väčšiny regionálnych projektov sú namočení politici naprieč politickým spektrom a pre Ivana Bartoša môže byť ťažké zvládnuť,“ myslí si Lysek.

Podľa politológa je však Ivan Bartoš človek na správnom mieste. Okrem digitalizácie, ktorej sa ako informatik venuje už roky, sa aktívne zaujíma aj o lokálne samosprávy.

„Ivana Bartoša som videl na rôznych odborných konferenciách, ktoré organizovali združenia miestnych samospráv alebo krajské úrady. Ivan Bartoš tam vždy vystupoval a mal nejaký príspevok. Neviem, ktorý z politikov by takto chodil na odborné konferencie ohľadom verejnej správy a rozumel by tomu tak ako on,“ hovorí Lysek.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Andrej Babiš

Miloš Zeman

Svet

Teraz najčítanejšie