Denník N

Tridsať poslancov sa obrátilo na Ústavný súd, žiadajú pozastavenie paragrafu 363

Ilustrácia – Hedviga Gutierrez
Ilustrácia – Hedviga Gutierrez

Vládni poslanci a Miroslav Kollár si myslia, že paragraf 363 môže byť protiústavný. Generálny prokurátor medzitým podal sťažnosť na senát Najvyššieho súdu, ktorý ho za rozhodovanie podľa paragrafu 363 kritizoval.

Paragraf 363 je v Trestnom poriadku už roky, ale až generálny prokurátor Maroš Žilinka ho začal využívať spôsobom, ktorý môže byť podľa poslancov protiústavný. Tridsať poslancov SaS, OĽaNO a predseda Spolu Miroslav Kollár sa obrátili na Ústavný súd a žiadajú, aby posúdil súlad paragrafu s ústavou. Od Ústavného súdu zároveň žiadajú, aby pozastavil účinnosť paragrafu.

„Právna úprava zrušenia právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní v aktuálnom znení v sebe skrýva závažné riziká, ktoré sa prejavili v nedávnom období najmä v súvislosti s vyšetrovaním a stíhaním viacerých verejne exponovaných korupčných káuz,“ píše v návrhu na súd poslanec Alojz Baránik, ktorý svojich kolegov zastupuje.

Baránik sa o zmenu paragrafu pokúšal aj v parlamente, ale jeho návrh nedostal dostatočnú väčšinu. „Touto cestou idem preto, lebo všetky doterajšie pokusy o znormálnenie prokuratúry sabotovala Sme rodina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Ústavný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie