Denník N

Svetový newsfilter: Johnson stráca kontrolu, zahanbili ho vlastní kolegovia

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Koľko káuz zvládne Boris Johnson? 2. Trump v januári znepokojil aj vlastnú rodinu. 3. Očkovanie v Afrike neprebieha podľa predstáv.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Boris Johnson sa už dostal z mnohých náročných situácií, vyviedol Britániu z EÚ a premiérom ostal aj po tom, ako sa ukázalo, že na začiatku pandémie jeho vláda nezvolila najlepší postup. Teraz sa však dostal do krízy, ktorá môže skôr či neskôr ukončiť jeho premiérsku kariéru.

A nemôže za to len omikron.


Európa: Johnsonove problémy sa nekončia

Omikron priniesol do Veľkej Británie ďalšiu silnú vlnu pandémie. Rekordné počty infikovaných však ani zďaleka nie sú jediným problémom Borisa Johnsona.

Britský premiér po sérii škandálov stráca dôveru voličov aj vlastnej strany, ktorá mu to dala najavo aj pri hlasovaní v parlamente.

O čo ide: Johnsonove problémy sa začali ešte na jar, keď sa proti nemu obrátil bývalý poradca Dominic Cummings, no naplno prepukli až teraz.

Nahromadili sa viaceré kauzy, ktoré sa týkajú britského premiéra: rekonštrukcia bytu za peniaze od sponzorov strany, vianočný večierok organizovaný v čase lockdownu či škandály týkajúce sa prepojenia poslancov a lobistov.

Johnson sa dostal do takej nepríjemnej situácie, že keď počas jedného zo svojich prejavov začal hovoriť o zábavnom parku inšpirovanom rozprávkou Prasiatko Peppa, dokonca aj novinári sa ho pýtali, či je všetko v poriadku.

Pravda je taká, že z politického hľadiska Johnsonova pozícia nie je v poriadku. Zatiaľ najvýraznejšie sa to ukázalo tento týždeň, keď politik, ktorý vždy rád rebeloval voči vedeniu Konzervatívnej strany, sám zažil veľmi nepríjemnú rebéliu.

Rebélia v strane: Parlament hlasoval o sprísnení pandemických opatrení po príchode omikronu. Johnson k tomu musel pristúpiť, hoci predtým sľuboval, že sprísňovanie už nebude.

Časť konzervatívcov s tým nesúhlasí a mnohí v parlamente hlasovali proti. Bolo ich tak veľa, že ak by vládny návrh nepodporila opozícia, neprešiel by.

Johnsona to vyviedlo z miery až tak, že si pomohol očividným klamstvom. Priamo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Veľká Británia a brexit

    Svet

    Teraz najčítanejšie