Denník N

Košický newsfilter: Po drahých teplomeroch musí župan Trnka vysvetľovať už aj podozrivé ceny za dezinfekciu škôl

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.

1. Trnka sa znova obhajoval klamstvami

Foto – TASR

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka tento týždeň obhajoval pred krajskými poslancami podozrivý nákup teplomerov aj vyloženým klamstvami. Tí mu významne neoponovali, hoci by im na to stačilo poznať základné dokumenty súvisiace s verejným obstarávaním.

Pripomeňme, že Košický kraj nakúpil teplomery za takmer 180-tisíc eur od županovho známeho Richarda Redaya (firma United Corp) a zaplatil za to dvojnásobnú cenu oproti Banskobystrickému aj Nitrianskemu kraju.

Tretím podozrivým momentom kauzy bol postup Trnku voči výrobcovi teplomerov Miroslavovi Garajovi. Na obhajobu tendra si vymyslel Garajove odpovede, ktoré popierali jeho výroky v Denníku N, a bez jeho súhlasu ich zverejnil ako Garajove vlastné.

Trnka poslancom napríklad hovoril, že cena košických teplomerov obsahuje aj dopravu na miesto, montáž a kalibráciu, zatiaľ čo B. Bystrica a Nitra si tieto „služby navyše“ neobstarali. Nie je to pravda, čo jasne vidieť na zverejnených zmluvách, ktoré oba kraje s dodávateľom podpísali. V cene majú aj tieto položky.

Župan na pondelkovom zastupiteľstve prvýkrát ukázal podrobnosti o obstarávaní teplomerov – ktoré firmy súťažili a aké dali cenové ponuky. Zverejnené čísla naznačujú, že mohlo ísť o kartelovú dohodu.

Napríklad firma Nextram dodávala rovnaké teplomery rovnakého výrobcu bystrickej a nitrianskej župe za 360, resp. 380 eur za kus. Pár týždňov po dodávke do Nitry súťažila v júni 2021 aj o košickú zákazku, ponúkla však cenu 881 eur za kus. Uspel preto United Corp s cenou 722 eur.

Na motiváciu Nextramu, ktorý mohol v Košiciach pohodlne vyhrať, ak by ponúkol podobnú cenu ako v iných súťažiach, sme sa spýtať nemohli. Jediný majiteľ a konateľ tejto firmy je už pár mesiacov vo väzení.

Podľa Petra Demčáka, experta na verejné obstarávanie z Transparency International Slovensko, ak je správanie účastníkov tendra podozrivé, obstarávateľ by mal byť v takom prípade pripravený súťaž zrušiť a opätovne ju vyhlásiť.

Kraj sa však Nextramu ani neopýtal, prečo ponúka takú prestrelenú cenu oproti tomu, za čo dodával rovnaké teplomery do Nitry a B. Bystrice. Demčák doplnil, že kartelová dohoda je trestným činom podobne ako machinácie vo verejnom obstarávaní.


2. Dezinfekciu na školách skúma NAKA

Na problémy verejného obstarávania Košického kraja upozorňuje Daniel Leysek, ktorý už desaťročia podniká v deratizačnom a dezinfekčnom biznise. Sám sa zapájal do výziev na dezinfekciu župných budov.

Tvrdí, že jeho firmu Asanarates opakovane vylučovali zo súťaží a zákazky dostávali spriaznené firmy za násobne vyššie ceny, než aké ponúkal on. „Podľa mojich výpočtov takto kraj prehajdákal na dezinfekcii viac ako 150-tisíc eur za jeden jediný rok,“ povedal Daniel Leysek týždenníku Plus 7 dní.

Preto podal v auguste trestné oznámenie, ktoré má na stole NAKA. Podrobne zmapoval 32 prípadov obstarávania dezinfekcie na stredných školách a v domovoch sociálnych služieb v Košickom kraji, ktoré získavala podľa neho protežovaná skupina firiem.

„Napríklad v škole, ktorá sa mohla dezinfikovať za 2 700 eur už aj so ziskom, vybrané firmy zinkasovali neuveriteľných 15- až 20-tisíc eur a viac,“ uviedol Leysek.

Doplnil, že na tieto skutočnosti písomne upozorňoval aj župana Rastislava Trnku, ale nikdy mu neodpísal. „Toleroval predražené dezinfekčné práce firmami, ktoré na to nemajú riadne oprávnenie.“ Trnka na otázky týždenníka k tomuto prípadu neodpovedal.


3. Anestéziológ: Dostávame ponuky za lepšie platy

Foto – Tomáš Maguth

Anestéziológ Tomáš Maguth v rozhovore pre Denník N rozpráva o aktuálnej situácii v popradskej nemocnici, ktorá je ovplyvnená aj nedostatkom personálu. „Pred covidom sme dokázali operovať 1350 pacientov do mesiaca. Po druhej vlne sme padli na 850.“ Dôvodom sú odchádzajúce sestry.

Anesteziológ si myslí, že sa to ešte bude zhoršovať, pretože zdravotníci nám opäť poodchádzajú, najmä z južného Slovenska do Maďarska, a zo západného a severného do Česka.

„Opakovane počúvame, že na slovenské zdravotníctvo momentálne peniaze nie sú. Zdravotníci dostávajú sedemeurové covidové príplatky, ale všetci vo V4 po druhej vlne zvyšovali platy lekárom, sestrám, zdravotníckemu personálu, len na Slovensku sa neudialo nič.“ (V piatok 17. 12. vláda rozhodla o jednorazovej odmene 350 eur pre všetkých zdravotníkov.)

Tomáš Maguth priznal, že aj on a jeho kolegovia dostávajú mnoho ponúk na zmenu zamestnania za lepšie platy. Je presvedčený, že ministerstvo musí prísť s opatreniami, ktoré zatraktívnia zdravotníctvo, a to nielen zvyšovaním miezd, ale aj lepšími sociálnymi istotami.

„Možný predčasný odchod do dôchodku by určite mnohým pomohol. Ináč si ľudia budú hľadať cestu, ako zarobiť viac peňazí s menším stresom a bez toho, že po vás bude niekto vykrikovať, že ste platení farmafirmami, že ste šarlatáni.“


4. Žilinka nevyhovel Žigovi tak ako predtým Pčolinskému

Uplynul rok, odkedy NAKA obvinila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie