Denník N

Červené čiary podľa Putina: svet by sa vrátil do čias ZSSR a tvrdo by ich pocítilo aj Slovensko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ruská diplomacia predstavila, čo žiada od Spojených štátov a NATO. Akoby si Moskva vytvárala zámienku na vojnu, hodnotia experti požiadavky vzhľadom na ich neprijateľnosť pre Západ.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Svet sa už dostal do studenej vojny, bude však iná ako tá, čo sa odohrala v druhej polovici 20. storočia.

Rodák z Jalty na Krymskom polostrove a americký politológ Ariel Cohen to povedal pre ruskojazyčný server Krym.Realii.

„Dnes už nie je taká chuť na vojnu, ako bola v 20. storočí. Uvedomujeme si, že žijeme vo svete, ktorý je veľmi prepojený. A koronavírus nám ukazuje, do akej miery,“ povedal Cohen s tým, že kým Spojené štáty nezávisia od Ruska, západoeurópske krajiny sú stále závislé od ruskej energie.

„Európa to urobila vlastnými rukami: vzdala sa jadrovej energie, nedokázala rozvíjať obnoviteľné zdroje energie do takej miery, aby nezávisela od dovážaného plynu, nechce vyvíjať bridlicový plyn doma,“ vraví politológ v čase, keď Západ a Rusko stoja na pokraji najväčšej konfrontácie od studenej vojny a režim Vladimira Putina vyvoláva obavy, že znovu podnikne inváziu na Ukrajinu; zároveň vyslovuje pre Západ ťažko stráviteľné požiadavky pripomínajúce imperiálnu politiku Sovietskeho zväzu, ktorý si udržoval sféru vplyvu nad svojimi satelitmi.

Putinove červené čiary

Približne týždeň po videohovore amerického prezidenta Joe Bidena s jeho náprotivkom Vladimirom Putinom ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo červené čiary, ktorých prekročenie považuje Rusko za neprijateľné. Okrem iného zahŕňajú, že Ukrajina nesmie vstúpiť do NATO, a krajiny, ktoré vstúpili do NATO až po roku 1997, by sa stali druhoradými členmi Aliancie.

Prví západní predstavitelia už nový Putinov zoznam označili za neprijateľný; podľa nich nápadne pripomína vytváranie zámienky na ofenzívu.

V dvoch zverejnených dokumentoch Moskva požaduje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie