Denník N

Eva Mosnáková: Mám tri dávky, vlastný lockdown a nepoznám seniora, čo chváli očkovaciu odmenu

Eva Mosnáková. Foto – TEDxBratislava
Eva Mosnáková. Foto – TEDxBratislava

Má 92 rokov a teší sa na Vianoce, hoci bude sama. S blízkymi sa nezíde, aby nedostala covid. „Nežiada sa mi umierať dusiac sa pre nedostatok vzduchu v pľúcach,“ vraví Eva Mosnáková, ktorá je opatrná aj po absolvovaní tretej dávky očkovania.

Prežila druhú svetovú vojnu, dlhé mesiace sa musela ukrývať pred nacistami a na vlastných skúsenostiach vysvetľuje, prečo neváhala ísť na očkovanie, ktoré považuje za výdobytok vedy.

Spomína, ako ľudia za vojny umierali na týfus a tí, čo prežili, boli zúbožení. Jedným z nich bol aj jej známy. „Predstavte si, keby mu niekto povedal, počkaj, zaočkujem ťa, aby si týfus nedostal. Váhal by? Kričal by, že chce slobodu? Určite nie,“ vraví Mosnáková, ktorá dodnes vedie Klub preživších pri Židovskej náboženskej obci. Počas pandémie zvykne zoomovať so stredoškolákmi, ktorým rozpráva o fašizme.

V rozhovore sa dočítate:

 • s akými názormi na očkovanie sa medzi seniormi stretla,
 • ako berie odporcov protipandemických opatrení a prirovnania k fašizmu,
 • čím ju politici deprimujú,
 • prečo sa rozhodla zaviesť svoj vlastný lockdown,
 • či terajšie napätie v spoločnosti je podobné tomu pred vojnou.

Pred chvíľou sa vám skončila angličtina. Čo ste sa dnes učili?

Jojój, dnes bolo veľmi komplikované učivo z anglickej gramatiky – predprítomné časy. Ale myslím, že som podstatu pochopila. Aj na googli som si našla dobré vysvetlenie podstaty tejto gramatickej formy, ktorá je náročná, lebo ju v slovenčine nemáme.

Ako dlho sa učíte angličtinu?

Asi od svojich 12 rokov. A asi sa ju nikdy celkom dobre nedoučím. Ale teraz mi veľmi pomáha, pretože sa v noci budím. Viete, noc je čierna, aj myšlienky sú potom čierne. Mám veľmi veľa spomienok na ľudí, ktorí už nie sú tu. Keďže mám matuzalemský vek, moji vrstovníci, rodičia, manžel už navždy odišli.

Temné myšlienky zaháňate angličtinou?

Keď sa trebárs zobudím o pol jednej a je mi ťažko, zoberiem tablet, nakliknem si Duolingo a učím sa. Keď už pri tom musím mozgovať, ako sa povie, sústrediť sa na slovíčka, skladbu viet, iné myšlienky spoľahlivo ustúpia. Takto to zvykne trvať aj do štvrtej, kým nezaspím.

V dnešnom živote mi angličtina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie