Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Dáta za december ešte nemáme, no aj bez nich je rok 2021 na Slovensku najtragickejším od druhej svetovej vojny

Tretia vlna prináša tisícky nadmerných úmrtí. Sú to neodhalené obete pandémie.

Predbežné údaje o úmrtiach ukazujú, že už koncom novembra umieralo o 80 percent viac ľudí, ako je v tomto období bežné. Potvrdzuje to, že pandémia prináša ešte viac obetí, než je oficiálne uvádzané.

V 46. kalendárnom týždni tohto roka, čo je 15. až 21. november, umrelo na Slovensku 1 802 ľudí. V rovnakom období pred pandémiou umieralo v priemere tisíc ľudí za týždeň. Rozdiel 800 úmrtí môžeme považovať za nadmerné úmrtia spôsobené s veľkou pravdepodobnosťou pandémiou. A to buď priamo, teda samotným covidom, alebo nepriamo, teda zhoršenou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti. Malá časť nadmerných úmrtí môže byť spôsobená aj zanedbanou prevenciou a včasnou diagnostikou z prvej a druhej vlny.

V ďalšom týždni umrelo ešte o čosi viac ľudí. V 47. týždni, čo je koniec novembra, umrelo podľa predbežných dát 1 812 ľudí. Údaje za posledný zverejňovaný kalendárny týždeň však zvyknú byť neúplné, skutočnosť tak môže byť ešte o čosi horšia.

Ako čítať graf úmrtí

Na horizontálnej osi sú zobrazené kalendárne týždne. Tie sú značené ako rok a za W nasleduje číslo kalendárneho týždňa. Na vertikálnej osi sú zase celkové úmrtia v danom týždni.

Čierna čiara vyjadruje priemerný počet úmrtí za roky 2015 až 2019, teda päťročný predpandemický priemer. Hovorí, koľko ľudí v danom týždni štandardne umieralo. V zimnom období sa umiera viac ako v teplejších mesiacoch, preto sa počíta priemer za každý týždeň zvlášť.

Čierne prerušované čiary predstavujú hranice štandardnej odchýlky od priemeru. Tie vyjadrujú variáciu v dátach, teda že v niektorých týždňoch sa aj v minulosti mohli počty úmrtí od priemeru vzďaľovať, typicky v zimnom období vinou silných chrípkových epidémií. Zjednodušene povedané – sivé pole predstavuje priestor, v ktorom by sa bežne úmrtia pohybovali aj s ohľadom na možnú kolísavosť krivky umierania.

Sivou prerušovanou čiarou sú zase znázornené päťročné predpandemické rekordy pripadajúce na daný kalendárny týždeň.

Najdôležitejšia je v grafe červená čiara. Tá vyjadruje aktuálne počty úmrtí, teda za rok 2020 a 2021. Graf sa končí 47. kalendárnym týždňom, teda 28. novembra. Čerstvejšie údaje zatiaľ nie sú k dispozícii.

Graf si môžete zobraziť podľa krajov.

Počty úmrtí za december zatiaľ nepoznáme, no vzhľadom na vývoj epidemickej situácie na Slovensku možno očakávať, že mortalita rýchlo rástla už aj v prvej polovici decembra. Vrchol tretej vlny síce nastal na konci novembra, no situácia v nemocniciach sa začala upokojovať až začiatkom decembra a krivka úmrtí na covid ešte stále neklesá.

Od júla 2021, čo sa neoficiálne považuje za začiatok tretej vlny na Slovensku, do konca novembra, respektíve za 27. až 47. kalendárny týždeň oficiálne podľahlo pľúcnej forme covidu 1 828 ľudí. Nadmerných úmrtí však v rovnakom období bolo odhadom až 4,5 tisíca. Rozdiel je viac ako dvetisíc úmrtí.

V akejkoľvek spoločenskej alebo politickej debate, kde sa spomínajú následky pandémie na život ľudí, nie je správne vychádzať len z oficiálne ohlásených covidových úmrtí. Nadmerné úmrtia sú verejnejším ukazovateľom sily a tragickosti pandémie.

Mortalitné dáta ukazujú aj to, aký je rok 2021 tragický. Od januára do novembra už na Slovensku umrelo 64 039 ľudí, pritom v roku 2019 za celý rok umrelo 53 234 ľudí. Mortalita na Slovensku sa desiatky rokov stabilne držala na počtoch okolo 53-tisíc ročne. Zmenila to až pandémia. Po započítaní decembrových dát, ktoré zatiaľ nepoznáme, bude 2021 rokom s historicky najvyšším počtom úmrtí na Slovensku a bezprecedentne najtragickejším rokom od druhej svetovej vojny.

Nadmerná úmrtnosť zatiaľ najviac zasiahla Prešovský kraj. Koncom novembra tam mortalita narástla o 135 percent v porovnaní s bežnou predpandemickou úmrtnosťou. V ľudskej reči to znamená, že za normálnych okolností by v celom kraji za týždeň umrelo približne 130 ľudí, no v druhej polovici novembra tohto roka tam umieralo 300 ľudí za týždeň.

Navyše nadmerná úmrtnosť v Prešovskom kraji už prekonala aj vrchol z druhej vlny. K vrcholu z druhej vlny majú blízko aj ostatné kraje severného a východného Slovenska.

Ako vidieť na grafe vyššie, ktorý je možné filtrovať podľa krajov, najmenej nadmerných úmrtí bolo v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Za menšou nadmernou úmrtnosťou v týchto regiónoch môže byť fakt, že tretia vlna do tejto oblasti dorazila v porovnaní so severom Slovenska o čosi neskôr. Druhým dôvodom môže byť vyššia zaočkovanosť. Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj patria medzi najzaočkovanejšie kraje.

Graf nižšie porovnáva vývoj nahlásených úmrtí na covid a vývoj nadmerných úmrtí. Nahlásené úmrtia sú oproti nadmerným úmrtiam omeškané predovšetkým preto, lebo nahláseniu covidového úmrtia ešte predchádza pitva.

Zaujímavé na tomto grafe však je, že koncom minulého roka sa výrazne roztvorili nožnice medzi nahlásenými a nadmernými úmrtiami. Mohol by to byť efekt preplnených nemocníc. Znamenalo by to v princípe dve veci. Jednak že ľudia s covidom umierali vo väčšej miere doma a nepodrobili ich pitve a že ľudia vo veľkej miere umierali aj na diagnózy, na ktoré by nemuseli umrieť, ak by sa do nemocnice dostali.

Z hľadiska covidových štatistík by to mohlo znamenať aj to, že reportované úmrtia na covid majú svoj strop, ktorý je determinovaný kapacitou nemocníc. Ten strop však neznamená, že viac ľudí už neumiera, ale len to, že od tejto hranice už obete covidu nevieme spoľahlivo počítať.

Graf nižšie ukazuje mortalitu podľa vekových skupín. Vidieť na ňom napríklad to, že v tejto vlne sa nadmerná úmrtnosť zatiaľ týka predovšetkým starších ročníkov. Druhá vlna však ukázala, že u mladších ročníkov, napríklad u štyridsiatnikov, päťdesiatnikov, ale aj šesťdesiatnikov vrcholili nadmerné úmrtia o čosi neskôr ako u starších. Môže to byť spôsobené tým, že mladší ľudia po nakazení umierajú pomalšie.

Vyššia nadmerná úmrtnosť medzi mladšími ročníkmi sa pravdepodobne prejaví až v údajoch za december.

Posledný graf ukazuje individuálne úmrtia na covid a s covidom podľa veku a dňa od začiatku pandémie, keď dané osoby umreli. Aj v ňom vidieť, že s postupom času v danej vlne smrť vo väčšom počte preniká medzi mladšie ročníky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Rok 2021

    Slovensko, Zdravie

    Teraz najčítanejšie