Denník N

Keď zavreli zjazdovky, ľudia začali bežkovať. GPS dáta z roku 2021 ukazujú aj vplyv extrémneho počasia

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

populárna športová aplikácia Strava, pomocou ktorej ľudia zaznamenávajú športové aktivity, zverejnila súhrnné štatistiky z roku 2021. Dáta, ktoré zaznamenalo 95 miliónov užívateľov, ukazujú, že šport a pohyb neprestávajú byť fenoménom a výrazný nárast počtu fyzických aktivít, ktorý odštartoval vlani, kontinuálne pokračoval aj tento rok.

Najväčší vzostup nezaznamenali tradičné športy ako beh či cyklistika, ale chôdza, joga či bežecké lyžovanie. Naopak, zjazdové lyžovanie či snoubordovanie si pre pandémiu pohoršili.

Štatistiky takisto ukazujú, ako výrazne musíme meniť svoje pohybové návyky v prípade radikálnych zmien počasia. Na druhej strane ani napriek záplavám, silným horúčavám či pri masívnej snehovej búrke ľudia nestrácajú záujem hýbať sa.

Údaje z aplikácie potvrdzujú aj to, ako veľmi nám pomáha, keď sme na pohyb motivovaní. Napríklad pomocou rozličných virtuálnych výziev či vďaka stanoveniu si určitých cieľov. Najvýraznejšie to bolo vidieť v januári 2021, keď užívatelia, ktorí si v aplikácii nastavili ročný cieľ, športovali v priemere o dve hodiny viac ako tí, ktorí si cieľ na nový rok neurčili.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Takmer štyri miliardy odbehnutých kilometrov a šestnásť miliárd kilometrov prejdených na bicykli, to je vzdialenosť, ktorú v končiacom sa roku zaznamenali užívatelia športovej aplikácie Strava. Konkrétne ide o dáta z obdobia od októbra 2020 do septembra 2021.

V porovnaní s minulosťou ide o výrazný nárast a potvrdenie trendu, ktorý je signifikantný od začiatku pandémie. Vlani na jar síce vplyvom lockdownu fyzická aktivita ľudí krátkodobo klesla – v Španielsku či vo Francúzsku dokonca o 65 percent –, bezprostredne po uvoľnení opatrení však nasledoval vo zvyšku roka 2020 globálny pohybový boom.

Ten pokračoval aj v roku 2021, čo sa najvýraznejšie odzrkadlilo na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Iné podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie