Denník N

Prvé príznaky omikronu? U očkovaných je ako silná nádcha, strata čuchu je menej častá

Najviac prípadov omikronu v Británii je v Londýne. Foto - TASR/AP
Najviac prípadov omikronu v Británii je v Londýne. Foto – TASR/AP

Pri novom variante sa príznaky, ktoré sa spájali s covidom pred rokom, objavujú menej často. Inkubačná lehota je o čosi kratšia, trvá zhruba tri dni.

Nový variant omikron sa vo veľkom šíri v Británii (najmä v Londýne), v Dánsku, Nórsku, New Yorku či v okolí Paríža. Krajiny v obave, že prípadov bude naraz priveľa a zaťaží to nemocnice, zavádzajú rôzne opatrenia. V Holandsku platí od víkendu tvrdý lockdown.

Zároveň odborníci z týchto štátov začali skúmať, v čom sa nový variant líši od predchádzajúcich variantov, najmä od delty, ktorá bola v Európe dominantná ostatné mesiace.

Covidová štúdia Zoe

V Británii dlhodobo prebieha covidová štúdia spoločnosti Zoe, ktorá sleduje okrem iného to, aké majú ľudia s covidom príznaky. Po celom svete sa do nej zapojili vyše 4 milióny ľudí s nainštalovanou aplikáciou, väčšina v Británii.

Vedci sa pozreli na to, aké príznaky udávali ľudia s covidom od 3. do 10. decembra v Londýne, a porovnali to s podobným obdobím v októbri, keď tam dominoval variant delta.

Výskumníci nevedia, či ľudia mali omikron alebo iný variant vírusu, vzhľadom na rozšírenosť omikronu v Londýne však možno predpokladať, že v danom období tvoril významnú, ak nie väčšinovú časť prípadov.

Ako zistili, päť najčastejších príznakov covidu v tom období boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svet, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie