Denník N

Škoda, že na tieto ženy sa pri ankete o osobnosti roka pozabudlo

Aktivistky, ktoré protestovali proti Kotlebovmu návrhu zákona za sprísnenie interrupcií v predchádzajúcom volebnom období. Do parlamentu prišli v kostýmoch z filmu Príbeh služobníčky. Foto N – Tomáš Benedikovič
Aktivistky, ktoré protestovali proti Kotlebovmu návrhu zákona za sprísnenie interrupcií v predchádzajúcom volebnom období. Do parlamentu prišli v kostýmoch z filmu Príbeh služobníčky. Foto N – Tomáš Benedikovič

Osobnosťami sú ženy bojujúce za svoje práva aj preto, že aj pod rúškom covidu dochádza na celom svete k pokusom o skresanie práv, ktoré ženy v posledných desaťročiach získali.

Anketu Denníka N o tom, kto by mal byť osobnosťou odchádzajúceho roka, logicky a zaslúžene vyhrali zdravotníci. Úcta patrí aj všetkým ostatným, ktoré a ktorí boli označení za pozitívne osobnosti.

Mne tam však chýbalo aspoň pár hlasov pre ženy, ktoré aj v roku 2021 verejne upozorňovali na to, že na Slovensku zas a znovu hrozilo obmedzovanie reprodukčných práv a vymýšľali sa na to sociálne sa tváriace návrhy či rôzne administratívne či logistické prekážky, pričom sa ukázalo, že dostupnosť bezpečných interrupcií je už aj dnes hlavne pre isté sociálne skupiny žien a v istých regiónoch vlastne len teoretická.

Jasné, že potraty, ako sa tejto problematike trochu skratkovito a zjednodušujúco hovorí, neboli v roku ďalšej vlny covidu, antivaxerov, vyrovnávania sa s rôznymi neprávosťami smeráckych vlád, ale aj rastu nedôvery v súčasnú rozháranú vládnu koalíciu a jej predstaviteľov témou, ktorá okamžite každému automaticky vyskočí, a možno aj preto boli jej aktérky a aktéri opomenuté a opomenutí v koncoročných hodnoteniach. Hoci pre korektnosť treba dodať, že v inej ankete – o udalosti roka – útoky na reprodukčné práva vypichla analytička Miriama Letovanec.

Ženy, ktoré organizovali protesty proti pokusom zmeniť interrupčný zákon, vysvetľovali verejnosti aj médiám nástrahy „pomoci“, aj hovorili o tom, ako konkrétne by prijatie zákona z dielne poslankyne Anny Záborskej a spol. skomplikovalo už aj tak ťažkú životnú situáciu ženám a vôbec viedlo k obmedzeniu práv, sa často stávali terčom urážok. Obviňovali ich, že podporujú „vrahyne“ detí, či že postupujú podľa akejsi „neomarxistickej“ brožúrky napísanej kdesi v „ultraliberálnom“ Bruseli. Ony pritom len hovorili o tom, čo sa deje v praxi, sprostredkúvali názory a príbehy žien, ktoré celkom pochopiteľne nemajú záujem vystupovať verejne a nechať sa pranierovať internetovým davom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Životy žien

Komentáre

Teraz najčítanejšie