Denník N

Nie je to ultimátum, ale… Putin pohrozil vojenskou akciou a vystupňoval obavy expertov

Vladimir Putin na decembrovom stretnutí s vedením armády. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin na decembrovom stretnutí s vedením armády. Foto – TASR/AP

Prezidentka Zuzana Čaputová upozorňuje na to, že situáciu na rusko-ukrajinskej hranici netreba podceňovať. „Vidíme veľký nárast prítomnosti ruských vojenských jednotiek v blízkosti Ukrajiny bez toho, aby Rusko vysvetlilo, prečo tak práve teraz robí“.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Aktualizované o 18.18 o stanovisko prezidentky a ministra obrany.

Obavy z veľkej ruskej ofenzívy proti Ukrajine, ktorej sa Kyjev aj jeho západní spojenci obávajú už niekoľko mesiacov, vystupňoval v utorok svojím prejavom ruský prezident Vladimir Putin.

„Rusko je pripravené prijať vojenské a technické opatrenia v odpovedi na agresívnu politiku Západu. Na kroky, ktoré vôbec nie sú priateľské, bude tvrdo reagovať,“ vyhlásil počas porady s vedením ruského ministerstva obrany a ozbrojených síl ruský prezident, o ktorom je známe, že rozpad Sovietskeho zväzu považuje za najväčšiu geopolitickú katastrofu svojej vlasti.

Rusko už úplne zastavilo dodávky cez plynovod Jamal do Nemecka a ceny za plyn dosiahli historický rekord 2-tisíc dolárov za tisíc kubických metrov. Ako píše Meduza, je to desaťkrát viac ako na začiatku roka.

Putin: Už máme dosť manipulácii USA

Putin dlhodobo vykresľuje NATO aj Spojené štáty ako hrozbu pre Rusko. Čím teraz vysvetľuje svoju útočnú rétoriku, ktorá hovorí o možnosti použitia sily?

Podľa jeho slov ho „krajne znepokojuje“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie