Denník N

Športový newsfilter: Čo nás naštvalo a potešilo. Vybrali sme hrdinov a antihrdinov roka 2021

Foto - TASR, TASR/AP; koláž - N
Foto – TASR, TASR/AP; koláž – N

Dobrý deň,

rok 2021 mal byť o veľkom návrate športu po pandemickej prestávke, a tak sa aj stalo – s ročným oneskorením sa uskutočnila olympiáda v Tokiu aj futbalové Euro. A tak ako sa ukazuje v spoločnosti, pandémia má vplyv nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie – aj v športe sa tento rok o ňom veľa hovorilo. A to je dobre, pretože ľudia potrebujú počuť, že aj tí najlepší športovci – symboly sily – majú problémy ako každý iný.

V tomto texte športoví redaktori Denníka N predstavia:

  • hrdinu roka,
  • tím roka,
  • čo ich potešilo,
  • čo ich naštvalo,
  • škandál roka,
  • top 5 slovenských športovcov,
  • top 5 zahraničných športovcov.

Autori sú zoradení podľa abecedy. Čitatelia môžu svoj názor vyjadriť napríklad v našej skupine na Facebooku.

Športový newsfilter vychádza počas školského roka vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


Pavel Bielik

Hrdinka roka: Naomi Osaková

Kto videl televíznu minisériu Naomi Osaka na Netflixe, aspoň čiastočne nahliadol do vnútorného sveta mladej tenisovej hráčky. Osakovej nezvládnuté tlačové konferencie upriamili pozornosť na mentálne zdravie športovcov a zrejme povzbudili ďalších, aby o svojich problémoch otvorene hovorili.

Spomeňme napríklad gymnastku Simone Bilesovú, ktorá sa na letnej olympiáde postupne odhlásila zo všetkých individuálnych finálových disciplín okrem úplne poslednej, ktorou bola kladina. Na tento problém sme hľadali odpoveď aj my v redakcii, preto vznikol text v spolupráci so športovými psychológmi, ktorí hovoria, ako podávať výkon a nevyhorieť.

Antihrdina roka: ultras Slovana a Spartaka

Za antihrdinami netreba chodiť ďaleko, medzi chuligánmi je z čoho vyberať. Stačilo si v októbri naladiť 11. kolo futbalovej Fortuna ligy medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava, ktorý sa pre výtržnosti nedohral. Vinníkom však nie sú len fanúšikovské sektory, ale aj štát a kluby, ktoré sa dlhodobo zdráhajú proti chuligánom rázne zakročiť. O to smutnejší je príbeh slovenského klubého futbalu, ktorý býva čoraz častejšie odkázaný na prázdne tribúny aj bez pandemických reštrikcií.

Tím roka: Centrum aktívneho starnutia

Aj keď človeku napadne viacero špičkových športových tímov, ktoré si zaslúžia zmienku v našom výročnom texte, chcem upriamiť pozornosť na netradičný kolektív – odborníkov z Centra aktívneho starnutia. Ide o jedinečný projekt Fakulty telesnej výchovy a športu na UK v Bratislave, ktorého cieľom je popularizácia pohybu a zdravia u seniorskej populácie.

Tím vedcov, fyzioterapeutov a trénerov začal fungovať len nedávno, no môže patriť k základným pilierom podpory zdravia v našom regióne. Podľa Jána Cvečku, vedúceho Centra aktívneho starnutia, si totiž ľudia často neuvedomujú, že šetriť sa v pokročilom veku je nezmysel.

Čo ma potešilo: Martin Fehérváry v NHL

Hokejovým fanúšikom určite prináša radosť slovenský obranca Martin Feherváry, ktorý sa konečne presadil v NHL. Dokonca hrá v prvej obrane Washingtonu Capitals po boku hviezdneho Johna Carlsona, ktorého v minulosti nominovali na Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu ligy. To sú pred blížiacou sa olympiádou skvelé správy, lebo spolu s Erikom Černákom môžu tvoriť kvalitný základ národného tímu.

Čo ma naštvalo: nekončiaci rasizmus

Na športové udalosti sa učím nazerať viac objektívne a pokojne, ale nekončiaci rasizmus je zlo, pri ktorom nenachádzam slová a hnevám sa. Určite si pamätáte na aféru hráča Slavie Praha Ondřeja Kúdelu alebo na rasistické útoky na anglických futbalistov počas majstrovstiev Európy.

Škandál roka: v konzumácii cukru sme horší ako USA

K pohybovým témam sa vraciam aj v závere svojho výberu, pretože situácia so zdravím medzi Slovákmi začína byť kritická. Najnovšia štúdia organizácie GLOBSEC hovorí, že Slovensko patrí v prípade diétnych rizík k najhorším krajinám v OECD.

V spotrebe cukru sme predbehli aj Spojené štáty, pričom problémom sú najmä sladené nápoje. Podľa Adely Penesovej z Biomedicínskeho centra SAV sú čísla dosť zlé, ale keby prišla štúdia z pandemického obdobia, boli by vraj ešte horšie. Čo to znamená? Vinou nedostatku pohybu a zlých stravovacích návykov dnes trpia obezitou alebo nadváhou dve tretiny dospelých a jedna štvrtina detí. Priatelia, nezabudnime sa hýbať a myslieť na svoje zdravie.

Mojich top 5 slovenských športovcov: 1. Petra Vlhová, 2. Zuzana Rehák Štefečeková, 3. Erik Černák, 4. Jakub Grigar, 5. Milan Škriniar

Mojich top 5 svetových športovcov: 1. Max Verstappen, 2. Giannis Antetokounmpo, 3. Tadej Pogačar, 4. Emma Raducanuová, 5. Connor McDavid


Zoran Boškovič

Hrdina roka: Simon Kjær a zdravotnícky tím na Eure

Kľúčový hráč dánskeho národného tímu na futbalovom Eure Christian Eriksen v úvodnom zápase proti Fínsku skolaboval a takmer prišiel o život. Najrýchlejšie zareagoval líder tímu a kapitán Simon Kjær, ktorý uložil spoluhráča do stabilizovanej polohy a asistoval zdravotníkom, ktorí sa okamžite dostali k Eriksenovi a pomáhali pri prevoze do nemocnice.

Kjær sa ukázal ako skutočný líder, keď upokojil Eriksenovu manželku aj svojich spoluhráčov. Kjæra aj zdravotnícky tím ocenili Cenou prezidenta UEFA. Eriksen srdcový kolaps prežil a napriek tomu, že po vzájomnej dohode skončil v Interi Miláno, keďže v talianskej Serii A sa nesmie hrať so zabudovaným kardiostimulátorom, pomýšľa na pokračovanie v kariére. 

Antihrdina roka: Lekár v českej olympijskej výprave

Vzhľadom na pandémiu je zázrak už len to, že sa mohla konať letná olympiáda v Tokiu. Pre športovcov je to sviatok, vrchol niekoľkoročného snaženia a tvrdého tréningu. Na toto podujatie sa tešia a pripravujú celý život. Aj preto je pre mňa antihrdinom roka s veľkým náskokom lekár Vlastimil Voráček, inak dlhoročný lekár českých tenistiek vo Fed Cupe.

Voráček odišiel na olympiádu nezaočkovaný a s ostatnými členmi českého tímu aj športovcami v lietadle počas trinásťhodinovej cesty do Ázie nedodržiavali opatrenia. Voráček bol prvým pozitívnym členom tímu a hneď po ňom sa infikovalo niekoľko českých športovcov. Niektorí preto v Tokiu nemohli súťažiť a ich niekoľkoročná príprava vyšla navnivoč.

Tím roka: Dánsko na Eure 2020

Napriek tomu, že Dánov hneď v úvodnom zápase ochromil srdcový kolaps Christiana Eriksena a s Fínskom prehrali, ich cesta turnajom sa stala jedným z najkrajších príbehov Eura. Dánov nepríjemný zážitok z prvého zápasu stmelil a napokon sa dostali až do semifinále.

Vo vyraďovacej fáze porazili silný Wales 4:0 a výborne hrajúce Česko 2:1. Do finále Dánov nepustili až Angličania v zápase, ktorý rozhodla až sporná penalta v predĺžení – tú v 104. minúte premenil Harry Kane. Nič to však nemení na tom, že Dánsko odohralo úžasný turnaj a predviedlo príbeh, na ktorý sa bude dlho spomínať.

Čo ma potešilo: Veľa vecí, z ktorých vyberám tri

Veľmi ma potešil úspech tenistky a ešte stále len tínedžerky Emmy Raducanu, ktorá zažila debut na okruhu WTA a rovno vyhrala grandslamový turnaj US Open. V takzvanej Open ére sa jej to podarilo ako prvej postupujúcej z kvalifikácie vôbec.

Potešil ma aj Max Verstappen a jeho víťazstvo vo Formule 1. Nie preto, že by som neuznával úžasný odkaz a úspechy Lewisa Hamiltona. Som však rád, že po rokoch trpezlivosti, tvrdej práce a snaženia prišla pre Verstappena odmena. Aj jeho ambicióznosť a drzá povaha, ktorá každému nemusí sedieť, podľa mňa patria k športu.

Šípkarka Fallon Sherrocková v donedávna výhradne mužskom svete prekonáva rekordy takmer na každom turnaji, na ktorom sa objaví. Na majstrovstvách sveta síce vypadla hneď v prvom zápase, čo však nič nemení na tom, že zažila prelomovú sezónu, po ktorej sa s ňou vždy musí vážne počítať.

Čo ma naštvalo: Lewandowského prehra v Zlatej lopte

Schválne to píšem v tomto tvare, aby si nik nemyslel, že ma urazilo víťazstvo Lionela Messiho. Jeho ohromné kvality aj štatistiky v roku 2021 sú neoddiskutovateľné a každý, kto za Argentínčana hlasoval, si to obháji. Fanúšik Roberta Lewandowského sa však musí pýtať: čo ešte musí urobiť, aby získal Zlatú loptu?

Pomaly v každom zápase prekoná nejaký rekord, s Bayernom vyhral bundesligu, majstrovstvá sveta klubov aj nemecký superpohár. V 33 rokoch je najlepším hrotovým útočníkom na svete. Podobnú formu si drží posledných štyri-päť rokov a aj preto jeho druhé miesto za Lionelom Messim spustilo vlnu fanúšikovskej nevôle.

Škandál roka: Korupcia v českom futbale

To, čo stváral niekdajší najmocnejší muž českého futbalu Roman Berbr, je nechutné a absolútne nešportové. Policajný spis vyšetrujúci korupčný škandál má tisícky stránok a zapojených je v ňom toľko ľudí, že konečného zoznamu odsúdených a potrestaných sa tak skoro nedočkáme.

Slávny český futbalista Vladimír Šmicer hovoril o tom, že záznamy z odpočúvaní budú bolieť mnohé kluby a mnohých činovníkov. V ostatných týždňoch sa najväčšmi hovorí o Slavii Praha, najlepšom a najúspešnejšom českom klube súčasnosti s medzinárodnými ambíciami. Nikto však nevie, kde sa to vlastne celé skončí.

Mojich top 5 slovenských športovcov: 1. Petra Vlhová, 2. Martin Dúbravka, 3. Milan Škriniar, 4. Zuzana Rehák Štefečeková, 5. Filip Polášek

Mojich top 5 svetových športovcov: 1. Robert Lewandowski, 2. Alexander Ovečkin, 3. Tadej Pogačar, 4. Max Verstappen, 5. Fallon Sherrocková


Štefan Bugan

Hrdinovia roka: Naomi Osaková a Simone Bilesová

Najmä vďaka nim bol tento športový rok okrem covidu predovšetkým o duševnom zdraví. Osvetu v tejto téme však robili aj mnohí ďalší športovci, napríklad Mardy Fish, Iga Świąteková, Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová či Lara Gutová-Behramiová.

Antihrdinovia roka: Novak Djoković a Kyrie Irving

Antihrdinami roka boli pre mňa antivaxeri. V čase pandémie, bohužiaľ, všetci rozhodujeme nielen o vlastnom zdraví, ale svojím rozhodnutím môžeme ovplyvniť aj zdravie ostatných. Najvýraznejší antivaxeri spomedzi športovcov boli tenista Novak Djoković a basketbalista Kyrie Irving. Preto mám Djokovića medzi antihrdinami, hoci ho v inej kategórii podľa výsledkov považujem za najlepšieho športovca roka 2021.

Tím roka: talianski futbalisti

Majstrovstvá Európy boli víťazstvom kolektívneho futbalu nad individualitami. Taliani vyhrali Euro úplne zaslúžene, boli najlepší aj bez superhviezd. Túto zmenu mohlo symbolicky zavŕšiť Jorginhovo víťazstvo v ankete o Zlatú loptu. Nakoniec skončil až tretí za Lionelom Messim a Robertom Lewandowským. V anketách ešte stále vyhrávajú individuality, no na ihrisku to tak už vždy nebýva.

Čo ma potešilo:

Negatív máme v covidovej dobe denne dosť, preto spomeniem hneď niekoľko vecí, ktoré mi urobili radosť:

  • Standing ovation na wimbledonskom centrálnom dvorci pre vedkyňu Sarah Gilbertovú, ktorá vyvinula vakcínu AstraZeneca.
  • Každý športovec, ktorý využil svoju popularitu na propagáciu očkovania, vrátane Petry Vlhovej.
  • Každé víťazstvo Andyho Murrayho. Po výmene bedrového kĺbu za kovový by mal byť rád, že vôbec chodí, no naďalej pokračuje v kariére.
  • Zo slovenských úspechov ma najviac potešil titul Filipa Poláška na Australian Open, je to totiž nielen výborný športovec, ale aj rozhľadený človek so silným príbehom.
  • Ľudsky ma potešilo, že sa Mikaela Shiffrinová po ťažkom období a smrti otca opäť teší zo života.
  • Usmejem sa vždy, keď si spomeniem na radosť talianskeho výškara Gianmarca Tamberiho po tom, ako zistil, že získal zlatú medailu na olympiáde v Tokiu.
  • Teší ma, že šport je jedna z vecí, pri ktorej sa aj v čase covidu cítime normálne, či už sa mu venujeme aktívne, alebo sa naň pozeráme v televízii.

Čo ma naštvalo: Pokuta za šortky

Nórske plážové hádzanárky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rok 2021

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie