Denník N

Premiér Heger: Na odvolanie Igora Matoviča z funkcie ministra nevidím dôvod (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak bude situácia taká ako teraz, školy sa 10. januára otvoria, hovorí v rozhovore premiér Eduard Heger. Zároveň dúfa, že Igor Matovič povedie OĽaNO ako líder aj k nasledujúcim voľbám. On za predsedu kandidovať nebude.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Igor Matovič v utorok zverejnil fotografiu, ako ešte o pol jednej v noci sedíte na úrade vlády. Čo ste tam tak dlho robili?

Mali sme veľmi dobrú diskusiu. Pre mňa je bežné, že som v práci do polnoci. Včera bol dobrý čas, že sme sa mohli v pokoji porozprávať, keď už nezvonili telefóny.

Iba vy dvaja?

Áno, boli sme sami dvaja.

Všetko je v poriadku?

Myslím, že áno, teda v rámci politických možností.

Nie ste skorumpovaný, nie ste ani arogantný na novinárov, nemáte frajerku ako asistentku, nehádate sa s koaličnými partnermi, nesľubujete dvojnásobné platy, nevyrobili ste dokonca ani jeden diplomatický škandál v zahraničí a aj tak všetci hovoria, že ste slabý premiér. Prečo?

To sa musíte spýtať ich. Veľmi jasne komunikujem, že pre mňa sú dôležité výsledky a to je to, čo Slovensko potrebuje. Nerobím politiku kriku. Tento rok bol extrémne ťažký, druhá, tretia vlna, pandémia v najväčšom rozkvete a v novodobej histórii Slovenska sme zažívali najťažší čas. Napriek tomu som rád, že sa nám podarilo nezastať, pripravovať reformy, dotiahnuť ich do parlamentu a aj ich schváliť. Je to kľúčová vec pre slovenské zdravotníctvo, ale aj pre životné prostredie. Mám radosť, že sa to podarilo. Nie som typ, ktorý až tak veľa rozpráva o tom, čo robí, lebo mám rád, keď za ľudí rozprávajú skutky.

Ale podpora OĽaNO je veľmi nízka. Nie je dôležité, aby vám ľudia dôverovali?

My v OĽaNO sme zvyknutí, že preferencie máme vždy výrazne nižšie, než ako to dopadne vo voľbách, a som vďačný každému voličovi, sympatizantovi, čo sa k nám vo voľbách priznáva. Pracujeme s mandátom, ktorý sme dostali. Je dôležité, aby bol politik stabilný a zodpovedný voči mandátu.

A preferencie vás nevyrušujú.

Nevyrušujú ma, nie.

Video: Rozhovor s premiérom Eduardom Hegerom (Monika Tódová, Martina Koník)

To, že ste slabý premiér, naznačuje aj prezidentka Zuzana Čaputová. Hovorí, že v tomto čase pandémie potrebujeme silnejšie vedenie. Čo tým myslí?

To sa musíte opýtať pani prezidentky, čo tým myslí.

Prezidentka konkrétne povedala: „Pán premiér je veľmi konsenzuálny, inteligentný a vzdelaný človek, máme veľmi konštruktívny vzťah, ale situačne sme na rozbúrenom mori a o to pevnejšie držanie kormidla si situácia vyžaduje.“

Je veľmi dôležité, aby sa premiér a prezidentka navzájom rešpektovali. Ja pani prezidentku rešpektujem a som rád, že ona rešpektuje mňa. Áno, sú veci, na ktorých sa zhodneme, a aj veci, na ktorých sa nezhodneme, ale som rád, že môžeme otvorene komunikovať. Premiér má ministrov, koaličných partnerov, parlament, kde musí rokovať a dosiahnuť výsledok, je to umenie možného, o ktorom hovoríme v politike. Diskusia do politiky patrí a je dôležité, ako sa vedie. Musí byť konštruktívna, vecná, založená na dátach. Ja našu koalíciu nazývam pestrá a aj taká je. Každá strana zastupuje svojich voličov, a to je dobre. Umenie je nájsť konsenzus a riešenia, ktoré sú zároveň dobré pre Slovensko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Igor Matovič

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie