Denník N

Facebook ľudí frustruje a chcú na ňom tráviť menej času. Komentáre sú najmenší problém, vraví novinárka Kovačič Hanzelová

„Zmenil som si heslo na nezapamätateľné, a tak vždy, keď sa chcem prihlásiť, musím ísť do priečinka a súboru, kde mám heslo uložené, a skopírovať si ho. Vďaka tomuto sa neprihlasujem na Facebook len tak neuvedomele a z nudy, ale len raz, maximálne dvakrát denne, keď si tam chcem ísť naozaj niečo pozrieť. V mobile Facebook vôbec nepoužívam,“ napísal jeden čitateľ Denníka N.

„Snažím sa neotvárať diskusie, menej reagovať na kontroverzné názory, občas nahlásim príspevok alebo reklamu. Nastavila som si denný limit a istý čas som sa snažila nechodiť tam vôbec alebo neotvárať Facebook ráno. To bolo dosť príjemné,“ opísala svoju skúsenosť ďalšia čitateľka.

„Píšem len tak o živote a záľubách, vyhýbam sa politike a konfliktným témam. Tie radšej preberám s kamošmi na pive,“ dodal ďalší čitateľ.

Denník N sa ľudí spýtal, ako hodnotia čas, ktorý trávia na najpopulárnejšej sociálnej sieti. Do nereprezentatívnej anonymnej ankety sa zapojilo viac ako 180 ľudí. Až 62 percent z nich uviedlo, že by chceli v budúcom roku obmedziť svoj čas strávený na Facebooku.

„Znižujem čas strávený na Facebooku, lebo napriek nastaveniam a blokovaniu stále vnímam veľa nenávisti, hlúposti a frustrácie. Viac času trávim s úzkym okruhom blízkych a vrátila som sa ku knihám. Cítim sa lepšie,“ napísala ďalšia účastníčka ankety.

Vymazanie aplikácie

V ankete sme sa nepýtali, či si niekto odinštaloval mobilnú aplikáciu Facebooku, no aj tak viac ako šesť percent respondentov spontánne uviedlo, že to urobili. Ich cieľom bolo najmä obmedziť používanie siete a umlčať notifikácie, ktoré síce neupozorňujú na nič dôležité, ale človek im aj tak nedokáže odolať a kliká na ne, lebo je zvedavý, čo je nové.

„Pred pár mesiacmi som si odinštaloval aplikáciu na mobile, na Facebook chodím len cez webovú stránku. Chcel som si tak sťažiť prístup. Celkom to pomáha,“ napísal napríklad jeden čitateľ.

Viacerí ľudia zároveň napísali, že sa snažia obmedziť používanie Facebooku aspoň cez víkendy.

Ľudia sa priznali aj k tomu, že zrušili viaceré virtuálne priateľstvá, niektorých ľudí prestali sledovať a niektorých museli aj zablokovať. Niekedy šlo aj o príbuzných. Dôvodom bolo šírenie dezinformácií, nenávisti či konfliktného obsahu.

„Blokujem takmer všetkých politikov, pseudoanalytikov a akožeinfuencerov, ktorí sa mi objavovali vo feede pretože ich príspevky komentovali moji priatelia,“ priznal ďalší čitateľ. „Zrušil som ‚páči sa mi to‘ na väčšine stránok, kde sa sústreďujú agresívni ľudia,“ doplnil ďalší účastník ankety.

Odchody zo siete

Diskusia o škodlivosti sociálnych sietí v uplynulých dňoch ožila aj vďaka tomu, že viacerí vplyvní ľudia sa priznali, že z Facebooku aspoň na nejaký čas odchádzajú.

„Rozhodol som sa vytesniť Facebook zo svojho života. Aspoň na pár mesiacov,“ napísal minulý týždeň moderátor Marcel Forgáč, ktorý čelí vlne nenávistných útokov najmä odvtedy, čo moderoval očkovaciu lotériu na RTVS.

„Facebook 2021 je úplne odlišné miesto ako Facebook pred desiatimi rokmi. Hatebook. Je to miesto presýtené zlobou a lžou, nenávisťou a neprajnosťou,“ napísal Forgáč. „Toto miesto vysáva lásku. Desí ma to a ubíja, gniavi. Moji najlepší kamaráti sa zbláznili, sú agresívni a paranoidní, veria vyfabrikovaným bludom.“

Prekvapilo ho, aký rozruch jeho pauza na sieti vyvolala. „Asi sa mi podarilo naformulovať slová tak, že ostatní mali pocit, že sa s tým stotožňujú,“ povedal pre Denník N.

„Nie som žiadna obeť. Prijal som pravidlá Facebooku,“ zdôrazňuje. „Chápem, že ma teraz niektorí vnímajú ako slabocha alebo ako človeka, ktorý si nevie sadnúť a desať minút sa venovať nastaveniam sociálnej siete. Rozumiem tým pohľadom. Lenže ja som unavený a dávam si pauzu od siete, ktorá mi v minulosti priniesla veľa benefitov, zábavy či kontaktov na zaujímavých ľudí,“ vysvetlil Forgáč. „Je to oddych. Potrebujem asi nejaký vianočný detox, aby som sa zbavil tých zlých pocitov,“ dodal.

Moderátori očkovacej lotérie Vera Wisterová a Marcel Forgáč. Reprofoto – RTVS

Odchod z Facebooku minulý týždeň ohlásila aj novinárka z denníku SME Zuzana Kovačič Hanzelová. „Odinštalovávam Facebook, nebudem tu,“ napísala.

„Ja totiž nevládzem. Dostala som sa do bodu, že tento priestor robí zle môjmu psychickému zdraviu. Okydávajú ma tu poslanci, politici, niektorí vplyvní a niektorí absolútne bezvýznamní ľudia a ja to už nedávam,“ vysvetlila. „Chodia mi šialené správy – od toho, že som chudera, zapredaná Sorosova štetka, až po naozaj nechutné opisy, kto ma má znásilniť. Celá politická debata sa tu zdecimovala len na plytké rádoby vtipné alebo agresívne komentáre. A odbornej diskusie je tu už ozaj málo,“ dodala.

Ľudia jej radili, že situácia sa dá zlepšiť, ak by si zmenila nastavenia Facebooku a obmedzila, kto môže reagovať na jej príspevky a kontaktovať ju. Hanzelová nesúhlasí. „Ja som mala Facebook nastavený dobre,“ povedala. Jej príspevky napríklad nemohol komentovať ktokoľvek, ale len priatelia jej priateľov.

„Problém nebol až tak v komentároch pod mojimi statusmi, pretože som mala okolo seba komunitu, ktorá si to zmanažovala a vydiskutovali si to tam. Problém bol v tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie