Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Omikron privítame prípravou núdzových nemocníc a otvorením reštaurácií

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Chystáme vojnovú medicínu a uvoľňovanie opatrení zároveň. 2. Sulík sa mýli, mal by ustúpiť. 3. Tento rok na Slovensku zomrie viac ľudí, ako keď sa na našom území odohrávali najtvrdšie boje druhej svetovej vojny.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Chystáme vojnovú medicínu a uvoľňovanie opatrení zároveň

V stredu vláda schválila dva dokumenty, ktorých logika si navzájom odporuje.

Jeden sa týka prípravy na vlnu omikronu, druhý otvorenia reštaurácií.

Plán B pre možnú apokalypsu. Je také heslo, ktoré hovorí, že je lepšie mať vopred strach, ako zomrieť od preľaknutia. Zdá sa, že presne toho sa pred príchodom omikronu začalo držať ministerstvo zdravotníctva, ktorého plán pre prípad, že nová vlna bude veľmi, veľmi zlá, dnes vláda schválila.

Pointou je, že štát vytypuje miesta (prázdne haly, štadióny…), kde budú môcť vzniknúť núdzové nemocnice vybavené posteľami a kyslíkovými koncentrátormi, v ktorých budú nedoštudovaní medici pod dozorom zopár skúsenejších zdravotníkov triediť covidových pacientov na tých, ktorí majú ľahší priebeh, a tých, ktorí patria do skutočnej nemocnice.

Zlé scenáre sú veľmi zlé. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že o priebehu omikronu ešte nevieme dosť, ale vieme, že je výrazne infekčnejší a treba sa pripraviť na možnosť, že je aj porovnateľne smrteľný ako predchádzajúce mutácie.

Ak by zabíjal rovnako ako delta, ministerstvo priamo hovorí, že nie je v silách slovenského zdravotníctva zvládnuť to. Aj v optimistickejšom scenári, pri ktorom je delta dvakrát smrteľnejšia ako omikron, by sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Koronavírus

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Očkovanie proti koronavírusu

  Richard Sulík

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie