Denník N

Riaditeľka Greenpeace: Chceme zákaz akejkoľvek reklamy fosílnych firiem. Ich logá by nemali byť ani medzi sponzormi

Riaditeľka slovenského Greenpeace Katarína Juríková. Foto N - Tomáš Grečko
Riaditeľka slovenského Greenpeace Katarína Juríková. Foto N – Tomáš Grečko

„Fosílne spoločnosti využívajú sponzorstvo na propagáciu fosílnych technológií, zvyšovanie svojho vplyvu na výskum alebo na prístup k politikom či verejným činiteľom,” kritizuje riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Greenpeace Katarína Juríková. 

Podľa nej by sa malo k takýmto firmám pristupovať rovnako ako k tabakovým spoločnostiam. Uhoľný, ropný a plynárenský priemysel je totiž už dnes zodpovedný za smrť miliónov ľudí, ktorí umierajú na dôsledky klimatickej krízy – sucha, horúčav, požiarov, záplav a búrok. Ďalšie milióny sú preto na úteku a stávajú sa z nich klimatickí utečenci.

V rozhovore hovorí o tom:

  • ako Greenpeace uvažuje o plynovej a energetickej kríze,
  • čím by mali ľudia nahradiť pece a plynové kotly, aby mali lacnejšie kúrenie,
  • prečo treba spoločnostiam podnikajúcim s fosílnymi palivami zakázať reklamu a sponzorstvo,
  • či je možné, že raz na Slovensku uvidíme spoločný protest baníkov a plynárov s aktivistami Greenpeace,
  • aj načo je dobré, keď sa aktivisti púšťajú do nebezpečných protestov, ktoré sa končia aj zatýkaním.
Kampaň Grenpeace zameraná na fosílny zemný plyn. Foto – Greenpeace

V Nemecku sa má koncom roka vypnúť polovica inštalovaného výkonu atómových elektrární, čo spôsobí výpadok stabilných zdrojov elektriny v krajine. Pohla energetická kríza vaším kategorickým odmietaním jadrovej energie?

Naša pozícia je stála a jasná. Po prvé, jadrová energia je veľmi drahá. Po druhé, hovoríme o obrovskom množstve rádioaktívneho odpadu, s ktorým nikto nevie, čo robiť. V 35 krajinách, ktoré prevádzkujú alebo prevádzkovali jadrové elektrárne, je vyše 450-tisíc ton odpadu, ktorý nikto nevie zlikvidovať.

Investície do jedinej jadrovej elektrárne sú obrovské a jej prevádzka si vyžaduje kontinuálnu finančnú podporu, ak majú veci fungovať. Tieto peniaze by sa dali použiť na výstavbu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú už teraz najlacnejšou formou energie. Solárna, veterná a geotermálna energia sú podľa nás tým najlepším riešením.

V najnovšej bilbordovej kampani upozorňujete na to, že plyn je fosílne palivo. Pre nedostatok plynu a jeho vysokú cenu sa však teraz hovorí o obmedzovaní priemyslu. Ako má bežný človek rozumieť tomu, že plynu je nedostatok a že vy ho aj tak chcete obmedzovať?

Plynová kríza ukazuje to, čo tvrdíme už dlhšie, a to, že závislosť od fosílnych palív nie je dobrá ani pre životné prostredie, ani pre ľudí. Rastúce ceny plynu berú peniaze z peňaženiek bežných domácností a z rozpočtov menších podnikov, ktoré nedokážu vykompenzovať nárast cien. Keby sme mali energetický systém založený na energii z obnoviteľných zdrojov, neboli by sme takí závislí od toho, ako sa ceny plynu vyvíjajú na svetovom trhu.

Máme tu úplne absurdný jav – sme závislí od fosílneho paliva, ktoré nielenže významne prispieva ku klimatickej kríze, ale je aj zlé pre bežných ľudí. Je načase zbaviť sa závislosti od plynu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie