Denník N

Výnimočné individuality, ale aj najmladší tím. Dvadsiatka nechce na MS vyhrať len jeden zápas

Tréner Slovenska Ivan Feneš. Foto – TASR/Lukáš Grinaj
Tréner Slovenska Ivan Feneš. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

Od nečakaného zisku bronzu v roku 2015 vyhrala slovenská hokejová dvadsiatka viac než jeden zápas iba na jedných majstrovstvách sveta. Podarilo sa jej to na MS 2018, keď v skupine okrem Dánska nečakane zdolala aj Spojené štáty 3:2. Slovenskí juniori, vtedy ešte vedení trénerom Ernestom Bokrošom, potom vo štvrťfinále potrápili aj Švédov, ale skončili prehrou 2:3.

Tohtoročný výber, ktorého trénerom je niekdajší Bokrošov asistent Ivan Feneš, odcestoval na šampionát do Kanady s väčšími ambíciami než mnohé predošlé. Slováci by taktiež radi vyhrali viac než „len“ jeden zápas, ktorý bude rozhodovať o postupe do štvrťfinále, a niektorí pred turnajom hovorili o ešte väčších cieľoch.

„Možno ma mnohí budú mať za blázna, ale mojím snom je medaila. Pre mnohých hráčov to budú posledné juniorské majstrovstvá sveta a veľmi rád by som o ňu zabojoval v semifinále a potom v ďalšom zápase,“ vravel v rozhovore pre hockeyslovakia.sk Samuel Kňažko, ktorý bude rovnako ako vlani slovenským kapitánom.

Slovensko má na svoje pomery naozaj veľmi talentovaný tím, tvorený najmä hráčmi ročníkov 2002 a 2004, ktorých dopĺňa niekoľko hráčov ročníka 2003 a dvaja 16-roční, narodení v roku 2005 – obranca Maxim Štrbák a útočník Dalibor Dvorský.

O ročníku 2004 sa dlhodobo hovorí ako o mimoriadne kvalitnom – napríklad Ján Lašák v rozhovore pre Denník N povedal, že je „najsilnejší v našej histórii“. Potvrdil to veľkým úspechom na augustovom Hlinka Gretzky Cupe, najlepšie obsadenom turnaji v kategórii do 18 rokov, kde sa tento rok Slováci dostali až do finále. V ňom nestačili na Rusko.

Až traja hráči tohto ročníka – útočníci Juraj Slafkovský, Filip Mešár a obranca Šimon Nemec – sa v rebríčkoch pred budúcoročným draftom do NHL pravidelne objavujú v prvom kole. To, že v tohtoročnej dvadsiatke je potenciál prekvapiť, vie aj tréner Ivan Feneš.

„Základným pilierom nášho tímu bude skvelý kolektív. Máme vynikajúcich hráčov a do budúcna veľké individuality, ktoré keď sa podriadia celému tímu, budeme úspešní. Je dôležité, aby sme v zápasoch kontrolovali puk a hrali viac v ofenzíve ako v našom vlastnom pásme,“ vravel na jednej z tlačových konferencií pred odletom na MS.

Na druhej strane však Slovensko bude mať na turnaji najmladší tím, ktorého možnosti ukážu až samotné zápasy v náročnej skupine. Minulosť navyše ukazuje, že len veľké individuality nemusia znamenať úspech.

Skupina bez outsidera

Podobné ambície a potenciálne rozdielových hráčov malo Slovensko naposledy zrejme ešte v roku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

MS v hokeji do 20 rokov

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie