Denník N

Dosiahnuť vrchol a zničiť sa. Ako The KLF pred 30 rokmi rozvracali hudobný biznis

Seriál o hudobne výnimočnom roku 1991 uzatvára projekt, ktorý odhaľoval tajomstvo úspechu.

Na prestížnom vystúpení v rámci Brit Awards si mali The KLF odniesť niekoľko ocenení za svoj mimoriadne vydarený rok 1991. Na všeobecné veľké prekvapenie ceremoniál otvorili spolu s grindcorovou kapelou Extreme Noise Terror.

Počas agresívneho a nepochopiteľného vystúpenia strieľali The KLF do publika zo samopalu (slepými nábojmi) a na záver ohromeným divákom oznámili, že opúšťajú hudobný biznis. Na nasledujúcej afterparty podhodili do klubu mŕtvu ovcu.

Keďže ani to nestačilo a ich odchod stále nebol braný vážne, o dva roky neskôr na opustenom ostrove spálili milión libier (skutočných), ktoré zarobili svojou hudbou. Zdokumentovali to v krátkom filme.

Aj preto sami o sebe tvrdia, že pri The KLF nešlo o skupinu, ale o vtip. Nebol to len ďalší vyprázdnený a hedonistický tanečný projekt. Ich tvorba bola politickým a filozofickým vyhlásením. The KLF razili absolútnu tvorivú slobodu a antisystémový prístup k hudobnému priemyslu, ktorý cielil na neustály rast. V roku 1991 úsilie The KLF dosiahlo vrchol.

Na špicu hitparády

Bill Drummond mal za sebou kariéru v britskom hudobnom biznise osemdesiatych rokov, ktorá sa spája s kapelami ako Echo and the Bunnymen. Jimmy Cauty zase paralelne s The KLF založil ambientno-houseový projekt The Orb, v tom čase ešte s basgitaristom skupiny Killing Joke Youthom.

Najprv robili hip-hop, vydali pár úspešných aj menej úspešných nahrávok postavených na samplovaní cudzích piesní. Hrozili im súdmi, single boli stiahnuté z predaja a zošrotované. Očarila ich tanečná hudba, rave a acid house, a preto založili nový projekt The KLF (údajne zo slov Kopyright Liberation Front).

Prvý úspešný zásah mali s No. 1 singlom Doctorinʼ the Tardis (vtedy si The KLF ešte hovorili The Timelords), tanečným trackom, ktorý je poctou britskému sci-fi seriálu Doctor Who. Drummond a Cauty naň nikdy neboli hrdí, ale jeho prekvapivý úspech im poslúžil ako prípadová štúdia, na základe ktorej napísali svoj knižný manuál Ako sa dostať na vrchol hitparády.

Bola to vecná príručka, ktorá stroho až cynicky opisuje, ako na to: musí to byť tanečné, jednoduché a krátke. Aj keď sa za tých tridsať rokov veľa zmenilo (vôbec sa v nej napríklad nepočíta s internetom), väčšina vecí prekvapivo sedí aj na dnešné dni.

A fungovalo to?

The KLF to najprv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

1991 - rok v hudbe

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie