Sušiarni bylín ublížili fašisti, komunisti, alkohol aj nevkus nových podnikateľov. No vzácnu pamiatku sa podarilo zachrániť

Každý mesiac z budovy drevenej sušiarne v Hanušovciach nad Topľou neďaleko Prešova odpadne aspoň zopár dosiek. Polorozpadnutá národná kultúrna pamiatka skrýva históriu podobnú oscarovému filmu Obchod na korze. Až na to, že namiesto galantérie rozbehol Alexander Wohl romantický podnik so sušením byliniek.
Aj stará mama mladého historika Ondreja Gloda z Hanušoviec si pamätá, ako celá rodina obrala tri lipové stromy a plný voz kvetov odviezla do hanušovskej sušiarne. Denne tam prichádzali vozy a nákladné autá plné bazových kvetov, žihľavy, bylín či lesných plodov, ktoré Alexander Wohl vykupoval, a ľudia z Hanušoviec a okolia si tak mohli privyrobiť.
Až kým sa Slovensko nedostalo pod nadvládu fašistov. „Keby neprišiel holokaust, Alexander Wohl by bol v československej farmácii podobne známym menom ako Tomáš Baťa v obuvníctve. Bol to proste výnimočný obchodník a filantrop,“ hovorí historik z Hanušoviec Ondrej Glod.

Sušilo sa všetko – od lesných plodov až po dubovú kôru
Alexander Wohl patril k najváženejším osobnostiam židovskej náboženskej obce v mestečku Hanušovce. V 30. rokoch rozbehol netradičný podnik s názvom Vegetabil: vykupoval domáce plodiny, sušil ich a ďalej ich predával. Odberateľov našiel vo farmaceutických firmách – z byliniek sa vyrábali mydlá, masti či čaje. V sušiarni sa nesušili len bylinky, ale aj ovocie, lesné plody a kôra stromov.
Wohl začínal s menšou murovanou sušiarňou, ktorá sa už nezachovala. Keďže biznis veľmi prosperoval, jedna sušiareň nestačila a hneď vedľa nej postavil niekoľkoposchodovú drevenú sušiareň. Tá má krásne detaily – napríklad drevené posuvné dvere, pretože klasické by zavadzali vozom na úzkej príjazdovej ceste. Drevené vráta sa dajú posúvať ešte aj dnes.

Sušiareň využívala dômyselnú cirkuláciu vzduchu. Strecha bol pultová, teda šikmo naklonená tak,