Denník N

Mokrým medveďom sa nechce spať

Medvede hnedé sa hrajú v snehu v ZOO v Bojniciach. Foto - archív TASR
Medvede hnedé sa hrajú v snehu v ZOO v Bojniciach. Foto – archív TASR

Meteorológovia ohlásili výstrahu prvého stupňa pred snežením. Pre motoristov to znamená výmenu letných za zimné pneumatiky, pre zvieratá problém.

Sneženie v októbri nie je novinkou. V roku 2009 približne v takomto čase napadlo napríklad na Liptove za dva dni okolo pol metra snehu. Šesť rokov predtým, 23. októbra, bol sneh už aj v Bratislave. Podľa pozorovaní to bolo najskôr od roku 1921.

Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí, že už dnes je v Plaveči jedenásť, v Gánovciach desať a v Poprade osem, ale aj v Telgárte päť a vo Švedlári dva centimetre snehu.

Najskôr napadol sneh v septembri

„Pre väčšinu regiónov, kde snežilo, to nie je v tomto ročnom období také neobvyklé,“ povedal meteorológ.

V roku 2009 bolo napríklad v Makove v polovici októbra už vyše 60 centimetrov a v Tatranskej Javorine, kde je dnes šesť, 70 centimetrov snehu.

Meteorológ Faško zalistoval vo svojich záznamoch a zistil, že najskôr (okrem vysokých horských polôh) napadli dva centimetre snehu napríklad 29. septembra 1936 v Plavči a o deň neskôr v Poprade. Dnešné sneženie je rekordne skoré pre pre Bardejov a Švedlár.

„Takto skoro nepadá sneh ani v chladnejších oblastiach Slovenska každý rok, ale určité skúsenosti s takouto situáciou v histórii merania snehovej pokrývky už máme,“ povedal Pavol Faško.

Sneh nerobí medveďom dobre

Sneh v októbri, ale najmä vlhko, robia problémy medveďom, ktoré sa v tomto čase ukladajú na zimný spánok. Miroslav Saniga z vysunutého pracoviska Slovenskej akadémie vied na Starých Horách tvrdí, že mokrým medveďom sa veľmi nechce zaľahnúť a pravdepodobne počkajú na oteplenie a sucho.

„Pre medvede ešte stále nie je neskoro. Ľudové pranostiky hovoria, že na Martina medveď líha a na Svätú Katarínu medveď lezie pod čečinu. Medvede zalezú koncom októbra, začiatkom novembra, keď vyschnú,“ vraví prírodovedec.

Saniga hovorí, že v tomto období by mali byť ľudia najmä v horských oblastiach pozornejší. Sneh zakryje poslednú potravu a medvede sa môžu sťahovať k ľudským sídlam, aby si zabezpečili dostatok energie na zimný spánok.

V Poprade počas raňajšieho hustého sneženia čistili zamestnanci mestských služieb chodníky. Foto -. TASR
V Poprade počas raňajšieho hustého sneženia čistili zamestnanci mestských služieb chodníky. Foto -. TASR

Niektoré vtáky ešte neodleteli

Sneženie môže spôsobiť ešte väčšie problémy vtákom. Saniga pozoroval, že niektoré sťahovavé ešte neodleteli, videl napríklad ešte bociany, ale dodal, že na miernu zimu sú zvyknuté. Sneh im však zabráni prístup k potrave.

„Počasie zaskočilo vtáky. U mňa vo vtáčej záhrade je plno, ako niekedy na jar. Nasypal som im štyridsať kilogramov slnečnicových jadierok.“ Ludia by podľa neho už mohli začať prikrmovať.

Saniga je presvedčený, že prvý sneh zmizne rýchlo a príde oteplenie. Spomenul ďalšiu ľudovú pranostiku, podľa ktorej sneženie a mráz v októbri veštia miernu zimu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie