Denník N

tl;dr: Novoročná detektívka: Prečo more na pláž vyplavilo 14 nôh?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

tl;dr je rubrika s výberom zo zahraničnej tlače.

Na konci augusta 2007 kráčalo 12-ročné dievča po pláži na ostrove Jedediah pri juhozápadnom pobreží Kanady, len kúsok od Vancouveru, keď objavilo niečo, čo zjavne na pláž nepatrilo: ľudskú nohu. Noha bola mužská, mala obutú čierno-bielu tenisku Adidas, už nejaký čas sa zjavne v mori rozkladala. Viac sa o jej bývalom majiteľovi zistiť nedalo.

Len o šesť dní neskôr sa na ďalšej pláži na blízkom ostrove Gabriola objavila ďalšia noha, len v teniske Reebok, zjavne od iného muža. Dve nohy za týždeň znie ako zľahka podozrivá náhoda, ale bol to len začiatok.

Na plážach na západnom pobreží Kanady sa začali objavovať ďalšie a ďalšie nohy, v priebehu najbližších pár rokov spolu štrnásť. Pri desiatich z nich sa podarilo zistiť, že patrili siedmim rôznym ľuďom.

Vypukol festival detektívnych špekulácií. Vyčíňa vo Vancouveri sériový vrah? Zbavuje sa mafia nepohodlných ľudí znova tradičným spôsobom, posiela ich spať s rybami? Nech už je páchateľom ktokoľvek, čo, preboha, s obeťami robí, ak z nich zostane vždy len noha?

Vyšetrovateľom sa však postupne jeden za druhým darilo jednotlivé prípady odhaľovať. Raz išlo o samovraždu, inokedy o nehodu na lodi, vždy o relatívne nudné vysvetlenia a žiaden prípad nebol vraždou, tvrdili.

Verejnosť bola však právom podozrievavá: možno sa dá každý jeden prípad vysvetliť, ale prečo sa zrazu povaľuje na plážach toľko zvyšných ľudských nôh, keď pred rokom 2007 tam neboli žiadne?

Skúste sa na chvíľu zamyslieť, či prídete na vysvetlenie. Ak ste uhádli, mali by ste možno začať písať detektívne romány.

Vysvetlenie je takéto:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

tl;dr zo zahraničnej tlače

Svet

Teraz najčítanejšie