Žije v Indii v paneláku s moslimami, hinduistami aj kresťanmi, problémy nepozná

Mäso a vajcia sa tu v chladničkách neskladujú, tvrdí Michaela Samant.

MICHAELA SAMANT sa narodila v roku 1979 na Myjave, maturovala na gymnáziu. Pracovala na mestskom úrade, v roku 2002 odišla do Indie, kde žije dodnes. S indickým manželom Sunilom, vyštudovaným biológom a zoológom, ktorý pracuje ako konzultant pre chov kreviet, majú dve deti, aktuálne bývajú v meste Nellore. O živote v Indii jej na Slovensku vyšla kniha príbehov a receptov Ako chutí masala, svoje postrehy z krajiny a tamojšie recepty publikuje aj na blogu akochutimasala.blogspot.in.

S manželom Sunilom ste sa zoznámili cez internet. Zrejme ste nepredpokladali, že nakoniec ostanete žiť v Indii.

Určite som to neplánovala. Pracovala som na mestskom úrade, a keďže sestra vlastnila internetovú kaviareň, poobede som jej chodila pomáhať. Cez web som tam z dôvodu zdokonalenia sa v angličtine začala komunikovať s rôznymi ľuďmi zo sveta. Chcela som ísť totiž ako aupairka pracovať do zahraničia.

Medzi najkomunikatívnejšími boli asi Indovia. Sunil sa mi prihovoril, dobre sa nám spolu rozprávalo, a tak sme sa nakoniec stretli.

Už o pol roka ste za ním leteli do Indie. Nemal nápadník prísť najskôr za vami?

Bola som naňho veľmi zvedavá. (smiech) On by aj priletel, ale neumožňuje mu to jeho práca. Sedem dní v týždni pracuje ako konzultant pre chov kreviet a má problémy uvoľniť sa aj cez prázdniny na dovolenku.

Na Slovensku bol za trinásť rokov, čo sme spolu, iba raz, a aj to musel dať v práci výpoveď a potom si nájsť inú liaheň, inak ho nechceli pustiť.

Nemali ste strach? Jedna vec je komunikácia cez internet, iná osobné stretnutie v krajine s úplne inou kultúrou.

V roku 2002 bola vo svete úplne iná situácia, na veľké obavy nebol dôvod. Neriešila som inú kultúru, jednoducho som odcestovala s tým, že uvidím.

Trochu som sa bála len toho, že Sunil bol predsa len cudzí človek, nepoznala som tam nikoho iného. Je to rozhodne ťažšie, ako keď cestujete na druhý koniec sveta za niekým známym.

Preto s vami prvýkrát cestoval aj otec?

Áno, ale to mi poradil práve Sunil. Sám navrhol, aby som z bezpečnostných dôvodov necestovala sama a vzala buď otca, alebo sestru. Robil všetko pre to, aby som sa cítila čo najbezpečnejšie. Otca som si nakoniec vzala preto, lebo má výborný inštinkt na ľudí.

Najväčším šokom bolo aj tak niečo iné – množstvo ľudí všade naokolo, keď sme vyšli z letiska. Na to človek doma fakt nie je zvyknutý.

Michaela Samant s dcérami. Foto - archív Michaely Samant
Michaela Samant s dcérami. Foto – archív Michaely Samant

Z akej rodiny pochádza manžel?

Z modernej. Sú to síce hinduisti, ale žiadni náboženskí fanatici. Nik ma dodnes nenúti modliť sa, chodievať do chrámu ani sláviť tamojšie sviatky, môžem žiť podľa seba.

Rodina je v Indii najdôležitejšia, v porovnaní so Slovenskom tam panuje obrovská súdržnosť. Ani neviem, že by v tej krajine boli nejaké domovy dôchodcov, kam by sa „odkladali“ starší ľudia.

To je aj dôvod, pre ktorý Indovia majú tak veľa detí – vedia, že časom začnú zarábať a postarajú sa o starších, ktorí už nevládzu. Zabezpečiť svojich rodičov na dôchodku je nepísaná povinnosť, lebo v Indii neexistuje dôchodok, ktorý by penzisti dostávali od štátu.

Nárok na isté dávky majú len štátni úradníci, všetci ostatní si musia našetriť alebo sa o nich musia starať príbuzní. Nie je to však problém, všetky rodiny v mojom okolí držia spolu, považujú to za prirodzené.

Prispieva štát nezamestnaným či matkám na materskej dovolenke?

Nie, o manželky s deťmi sa musia postarať manželia a o nezamestnaných zase len rodina. Práve preto je taká žiadaná práca pre vládu alebo štátne úrady – miesta sú obvykle doživotné a je o nich finančne postarané aj v starobe.

Keď ste tam prišli prvýkrát, šokovala vás špina na uliciach a popri cestách. Za prvých deväť rokov ste dokonca nevideli ani jeden smetný kôš. Nemení sa to?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom GálomDo obchodu

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |