Denník N

Pediatri varujú pred množstvom detí nakazených omikronom (+ ako postupovať pri chorom dieťati)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Výrazne viac nakazených detí by znamenalo aj viac hospitalizovaných. Očkovanie detí nad päť rokov sa rozbieha pomaly, záujem rodičov je nízky.

Vlna omikron môže spôsobiť, že sa na Slovensku nakazí veľmi veľa detí a časť z nich bude musieť ísť aj do nemocnice. Aj dáta zo Spojených štátov ukazujú, že medzi nezaočkovanými deťmi sa omikron rýchlo šíri.

Na Slovensku už rast počtu infikovaných detí vidno v ambulanciách pediatrov.

„Pri rýchlom šírení sa omikronu, čo sa na Slovensku práve deje, je veľmi pravdepodobné, že sa infikuje väčšina nezaočkovaných detí,“ hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová. To by znamenalo aj viac závažných prípadov, ktoré potrebujú hospitalizáciu.

V posledných decembrových týždňoch vidíme tento vývoj napríklad v Spojených štátoch, kde podľa Bražinovej prudko vzrástla miera hospitalizácií detí do 17 rokov.

Najčastejšie príznaky infekcie variantom omikron pozorované u detí sú horúčka, kašeľ, vracanie, sťažené dýchanie, hnačka a kŕče.

„Výskyt závažných prípadov je však stále pri deťoch a mladých ľuďoch oveľa nižší ako pri starších vekových skupinách,“ dodáva Bražinová.

Očakávajú nákazu viac ako štvrť milióna detí

Od začiatku pandémie bolo doteraz podľa dát Veda pomáha v nemocnici hospitalizovaných takmer 1400 detí do 18 rokov, z toho 20 bolo na umelej pľúcnej ventilácii a 12 detí zomrelo. Celkovo PCR testy doteraz zachytili vyše 167-tisíc prípadov pozitívnych vo veku do 20 rokov. Na Slovensku žije niečo vyše milióna detí do 18 rokov.

„Na základe štúdie o protilátkach a podľa spätných výpočtov z pozitívnych testov, z potreby hospitalizácie, úmrtí a závažných stavov, ako aj z počtu zaočkovaných detí sme s tímom odhadli, že omikron sa v najbližšom čase môže týkať ešte približne 250- až 350-tisíc detí,“ hovorí pediatrička a členka iniciatívy Veda pomáha Kristína Visolajská.

Zatiaľ podľa nej nevieme presne odhadnúť, pre koľko detí by to znamenalo závažný stav, lebo omikronová vlna sa nedá presne porovnať s vlnou alfa a delta. „Avšak vieme, že pri určitom počte detí sa závažný stav určite vyvinie,“ vraví Visolajská.

Zo štatistických údajov z doterajších vĺn podľa nej vieme, že približne jedno dieťa zo 100 pozitívne testovaných potrebovalo hospitalizáciu. „Závažné zápalové ochorenie s názvom MIS-C sa vyskytlo u jedného až dvoch detí z 1000 pozitívne testovaných,“ hovorí. Nie každé dieťa so závažnejším priebehom však podľa nej skončí v nemocnici. „Veľa detí mohlo doma chorobu ‚vyležať‘, preto nám mohla značná časť ľahších zápalov pľúc uniknúť,“ dodáva.

Ak sa dieťa nakazí, väčšinou má mierny priebeh. Budú však aj deti, ktoré skončia s vážnym priebehom v nemocnici, prípadne až na jednotke intenzívnej starostlivosti. A 8 až 10 percent z pozitívne testovaných môže mať nejakú formu postcovidových následkov, dodáva Visolajská. „Presne odhadnúť, u ktorých detí sa vyvinie závažný priebeh, nie je možné. Žiaľ, presné údaje o omikronovej vlne nám ukáže až čas,“ hovorí.

Visolajská: Ohrozené sú najmenšie deti, tínedžeri a tehotné matky

Najviac sú podľa pediatričky Visolajskej ohrozené deti do dvoch rokov a potom tínedžeri, u ktorých je potrebné pomáhať s dýchaním podobne ako u mladých dospelých. „Ohrozené sú aj deti ešte v lone matky, je znepokojivé, aké veľké riziko predstavuje koronavírus pre tehotné matky,“ tvrdí Visolajská.

Zatiaľ nemáme podľa nej dostatok informácií, aby sme vedeli, či je omikron pre deti menej nebezpečný ako delta. Prvotné údaje z Juhoafrickej republiky naznačovali, že deti s omikronom potrebujú podobne často hospitalizáciu ako deti s deltou. Podľa posledných údajov z dospelej populácie vo Veľkej Británii zas vieme, že u dospelých je priebeh ochorenia značne ľahší, hovorí. „Preto si na definitívnu odpoveď o závažnosti ochorenia u detí ešte musíme počkať,“ povedala Visolajská.

Problém omikronu podľa nej spočíva viac v tom, že mu už prakticky žiadny človek „neujde“ a naraz sa infikuje veľké množstvo detí. V dôsledku tohto budeme podľa nej pozorovať vyšší počet detí v nemocniciach – tak ako sa to deje napríklad v USA.

„Rýchle šírenie omikronu u detí má vážne dosahy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou budeme vidieť čoskoro na Slovensku – preťaženie ambulantných a nemocničných kapacít pri náhlom vysokom počte prípadov covidu-19, ktoré potrebujú zdravotnú starostlivosť – nielen u detí, ale aj u dospelých, ktorí sa od detí infikujú. Ako aj v dôsledku následkov ochorenia covid-19 – čo je u detí zriedkavý, ale závažný multisystémový zápalový syndróm (MIS-C),“ hovorí Bražinová.

Prokopová: Už medzi sviatkami som liečila viac pozitívnych detí

Vyšší počet infikovaných detí covidom už vidieť aj v ambulanciách pediatrov. „Medzi sviatkami som normálne pracovala a videli sme, že je väčšie množstvo pozitívnych detí,“ hovorí pediatrička a členka konzília odborníkov Elena Prokopová. Porovnáva obdobie pred Štedrým dňom s obdobím pred Silvestrom. Čo spôsobí Silvester a Nový rok sa ešte nevie.

Časť z týchto detí bola podľa nej už infikovaná omikronom a časť ešte deltou. „Vo všetkých krajinách vidíme, ako stúpa omikron. Nerobíme si ilúzie, omikron je podľa nás už tu,“ hovorí Prokopová.

Oficiálne Úrad verejného zdravotníctva SR potvrdil zatiaľ 20 prípadov omikronu na Slovensku. Aj hlavný hygienik uznáva, že na Slovensku je už viac prípadov. Niektorí infikovaní omikronom sa nevrátili z rizikových krajín, nakazili sa na Slovensku.

Susedné Rakúsko v pondelok oznámilo, že tam už omikron prevládol nad deltou.

Aj Prokopová v najbližších týždňoch očakáva, že sa výrazne zvýši počet chorých detí v ambulanciách a v nemocniciach.

Pri deťoch podľa Prokopovej platí, že dve až päť percent infikovaných skončí v nemocnici. „Nie je to tým, že by omikron mal ťažší priebeh u detí, má zhruba rovnaký priebeh ako delta. Je to tým, že je v jednom momente veľa chorých detí, tak ich je aj veľa v nemocnici,“ vysvetľuje.

Ako rýchlo sa šíri omikron

Pre lepšiu predstavu o infekčnosti omikronu: kým pri delte bol človek infekčný štyri až päť dní od nákazy, pri omikrone môže nakaziť ďalších ľudí už po dvoch dňoch.

Práve pre svoju vysokú infekčnosť spôsobuje rýchle šírenie medzi nezaočkovanými a tými, ktorí nemajú protilátky z prekonania covidu. „Toto je hlavný dôvod, prečo dochádza k rýchlemu šíreniu u detí. Platilo to už aj pri delta variante a od septembra 2021, keď na Slovensku väčšina detí nastúpila do škôl v prezenčnej výučbe, došlo k jeho rýchlemu šíreniu v detských kolektívoch,“ hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová.

V novembri už boli medzi novými prípadmi covidu-19 najpočetnejší školáci na druhom stupni a stredoškoláci, v decembri to boli deti od 5 do 14 rokov. To však ešte hovoríme o vlne delta. Pri predchádzajúcich variantoch, rozšírených na Slovensku v roku 2020 a v prvej polovici 2021, boli podľa Bražinovej deti infikované len vo veľmi nízkej miere, pre zatvorené školy boli izolované doma.

Od pondelka sa majú aj otvoriť školy v prezenčnej forme. Členka konzília Elena Prokopová s tým súhlasí, dodáva, že sa budú riadiť školským semaforom.

Celkovo sa obáva, že dôjde k zahlteniu nemocníc, lebo v jednu chvíľu bude nakazených veľmi veľa ľudí. Možno nebude tak veľa ľudí potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu alebo vysokoprietokový kyslík, ale bežný kyslík a starostlivosť môže potrebovať naraz podľa nej veľmi veľké množstvo ľudí.

Očkovanie detí od 5 do 11 rokov sa rozbieha pomaly, záujem je nízky

Pomôcť ochrániť deti môže očkovanie. Odporúča to aj Visolajská, podľa ktorej sa neočkované deti pravdepodobne nedokážu skryť. „Jediné riešenie je včas – dobrovoľne – zaočkovať deti, a tak zabrániť vážnemu priebehu, ale aj postcovidovým následkom,“ hovorí.

Miera zaočkovanosti detí na Slovensku je však nízka, vo veku od 12 do 18 rokov je zatiaľ zaočkovaná len tretina, upozorňuje epidemiologička Bražinová.

Deti od 5 do 11 rokov začínajú očkovať len teraz, hoci vakcíny pre deti mali prísť už v polovici decembra. Rodičia ich mohli registrovať od 22. decembra, prvé termíny začal štát posielať od 30. decembra zatiaľ len v Bratislave, Košiciach a Martine.

„Rozbieha sa to pomaly, lebo nemáme žiadosti na očkovanie,“ hovorí Prokopová. Doteraz zaočkovali 860 týchto detí, termín dostalo ďalších 923 a v čakárni očakáva termín ďalších takmer 5600.

Ako pribúdajú zaregistrované deti na očkovanie, tak budú podľa Prokopovej rozširovať miesta aj časy očkovania. Ako príklad uvádza Bratislavu. Pred Silvestrom v hlavnom meste posielali termíny na 5. januára. Keďže ostalo v čakárni viac ako 200 detí, v Bratislave rozšírili kapacity a budú očkovať aj 6. a 7. januára. Aj podľa informácií Denníka N už niektorým rodičom počas pondelka prišli SMS správy s termínmi. Rozšírili sa aj miesta a menšie deti budú očkovať aj vo veľkokapacitnom centre na Národnom futbalovom štadióne alebo v Národnom ústave detských chorôb. „Napríklad veľkokapacitné centrum v Bratislave dokáže zaočkovať za jeden deň až 400 detí, a teda počítame s tým, že registrovaní záujemcovia v čakárni budú zaočkovaní v priebehu niekoľkých dní,“ tvrdí ministerstvo.

Deti musí očkovať pediater alebo lekár, ktorý sa stará o deti, teda napríklad aj ORL lekár liečiaci pacientov v každom veku. Týchto lekárov treba stiahnuť z ambulancií. Prokopová hovorí, že ak uvidia napríklad v Bardejove v čakárni 50 detí, zabezpečia pediatrov aj tam. Očkovanie treba prispôsobiť aj tomu, že v jednej ampulke je desať dávok.

„Keď uvidíme, že v nejakom meste je veľký záujem o očkovanie detí a máme napríklad prihlásených 50 detí, ktoré sa chcú dať očkovať, otvoríme očkovacie miesto. Neotvoríme ho dopredu, lebo nemôžeme zaplniť kapacity pediatrov tak, že tam budú čakať, či náhodou niekto príde,“ hovorí Prokopová.

Čo robiť, keď sa dieťa infikuje

Prejavy covidu sú pri deťoch pri omikrone podobné ako pri delte. Niektoré deti majú hnačku, iné teplotu.

Pediatrička Elena Prokopová hovorí, ako pri pozitívnom dieťati postupovať, kedy treba telefonovať lekárovi a kedy už volať záchranku.

1. Kontakt

Ak je dieťa v kontakte s pozitívnym, treba ho prihlásiť na PCR test cez korona.gov.sk. Test je pre ľudí po kontakte s pozitívnym bezplatný.

2. Príznaky či pozitívny test

Ak má dieťa pozitívny test alebo príznaky, treba kontaktovať pediatra. Ideálne podľa Prokopovej je poslať email či SMS správu, lebo môže byť problém dovolať sa do ambulancie.

Ak má vážnejšie príznaky, je najlepšie sa s pediatrom poradiť telefonicky. Pediatri prosia rodičov, aby pred návštevou ambulancie dieťa otestovali – omikronom sa totiž môže infikovať aj očkovaný lekár či sestra, a to znamená ich izoláciu a zablokovanie stoviek ďalších detských pacientov.

Lekári vytvorili aj grafiky, ako postupovať pri jednotlivých príznakoch. Nájdete ich na pediatridetom.sk a na konci tohto článku.

Kedy už volať záchranku alebo ísť na urgentný príjem:

Dieťa do troch mesiacov

 • ak je dieťa strnulé alebo sa pohybuje len minimálne, alebo má zášklby ramien, rúk, nôh, ktoré neprestanú, keď ich chytíte rukami;
 • je opakovane ťažké ho zobudiť, aj keď je čas na kŕmenie;
 • bledá, mramorová koža, ktorá je nezvyčajne chladná;
 • teplota nad 38 stupňov Celzia (neplatí, ak bolo dieťa očkované v predchádzajúcich 48 hodinách a nemá iné príznaky);
 • suché plienky – dieťa nemočí viac ako 8 hodín;
 • výrazne sťažené dýchanie, ktoré sa prejavuje neschopnosťou piť, robí si prestávky v satí po niekoľkých hltoch, má nezvyčajne rýchle a plytké dýchanie, nevládze plakať, sú prítomné pauzy medzi nádychmi viac ako 10 sekúnd, má výrazné trvalé pískanie na hrudi pri dýchaní;
 • modrasté sfarbenie okolo úst alebo na končekoch prstov;
 • na koži nové fialové fliačiky, ktoré nemiznú, ak na kožu v mieste ich výskytu zatlačíte skleneným pohárom, alebo ktoré vyzerajú ako malé modriny;
 • zvracanie zeleného obsahu;
 • ak máte obavy, že vaše dieťa je v ohrození života.

Dieťa nad tri mesiace

 • bledá, mramorová koža, ktorá je nezvyčajne chladná;
 • je výrazne spavé – ťažké je ho prebudiť, spí nezvyčajne dlho a nepretržite, neodpovedá na podnety primeranie ani počas bdenia, takmer sa nehýbe a nenadväzuje očný kontakt;
 • je neutíšiteľne nepokojné – nepretržite plače, má nezvyčajný piskľavý plač;
 • je zmätené, dezorientované, má nezrozumiteľnú reč;
 • neprítomnosť močenia – suché plienky – pri dieťati do roka viac ako 8 hodín, pri dieťati do 3 rokov viac ako 12 hodín;
 • výrazne sťažené dýchanie, ktoré sa prejavuje nepravidelným dýchaním, veľmi rýchlym, plytkým dýchaním mimo plaču, veľmi dlhými pauzami medzi nádychmi, „lapaním“ po dychu, ak pre dýchavičnosť nedokáže súvisle hovoriť, jesť alebo piť, má výrazné trvalé pískanie na hrudi pri dýchaní;
 • modrasté sfarbenie okolo úst alebo na končekoch prstov;
 • veľmi výrazná a neustupujúca bolesť alebo tlak na hrudi;
 • záchvat kŕčov (rytmické zášklby celých končatín alebo celého tela s poruchou vedomia);
 • opakovane vytrvalo vracia a má výraznú bolesť hlavy, má stuhnutú šiju (nedokáže predkláňať hlavu);
 • na koži nové fialové fliačiky, ktoré nemiznú, ak na kožu v mieste ich výskytu zatlačíte skleneným pohárom, alebo ktoré vyzerajú ako malé modriny;
 • náhle vzniknutá alebo výrazne sa zhoršujúca bolesť v oblasti semenníkov u chlapcov;
 • dieťa utrpelo vážny úraz alebo si spôsobilo vážne poranenie;
 • ak máte strach, lebo dieťa vyzerá veľmi choré a máte obavy, že je v ohrození života.

Dospievajúci

 • bledá, mramorová koža, ktorá je nezvyčajne chladná a pritom spotená;
 • výrazne sťažené dýchanie, ktoré sa prejavuje nepravidelným dýchaním, veľmi rýchlym dýchaním, „lapaním“ po dychu, ak pre dýchavičnosť nedokáže súvisle hovoriť, jesť alebo piť;
 • šedomodré sfarbenie kože okolo úst, na tvári alebo na končekoch prstov;
 • veľmi výrazná neustupujúca bolesť alebo tlak na hrudi;
 • záchvat kŕčov (rytmické zášklby celých končatín alebo celého tela s poruchou vedomia);
 • zmätenosť a dezorientovanosť (ak reaguje zmätene alebo neprítomne na podnety, alebo nereaguje vôbec), nedokáže zrozumiteľne hovoriť, cíti mdloby a výrazné závrate;
 • neutíšiteľné vracanie a výrazná bolesť hlavy;
 • na koži nové fialové fliačiky, ktoré nemiznú, ak na kožu v mieste ich výskytu zatlačíte skleneným pohárom, alebo ktoré vyzerajú ako malé modriny;
 • náhle vzniknutá alebo výrazne sa zhoršujúca bolesť v oblasti semenníkov u chlapcov;
 • ak vykašliava krvavé hlieny;
 • dieťa utrpelo vážny úraz alebo si spôsobilo vážne poranenie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie