Denník N

Lekárnik Sukeľ o nových liekoch: Paxlovid je nádejný, testoval sa aj Bromhexin. Najsilnejšie sú dnes protilátky (+ video)

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Foto - TASR
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Foto – TASR

Ak sa budú neočkovaní cítiť ako outsideri, môže to záujem o vakcínu zvýšiť, hovorí šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ hovorí v rozhovore o tom, či dnes existuje účinná liečba covidu. Lieky, ktoré dnes používame, sú na rané štádia ochorenia; ak už je pacient v nemocnici, musí sa s vírusom do veľkej miery vyrovnať jeho organizmus.

V rozhovore hovorí:

 • ktoré antivirotiká sa ukazujú ako nádejné lieky na covid,
 • aké šance má nový liek od Pfizeru paxlovid,
 • ako je to s liekom izraelskej spoločnosti, ktorá na Štedrý deň ohlásila, že má stopercentnú účinnosť,
 • či môže nová vakcína zmeniť postoj k očkovaniu.

Ako sme sa za dva roky pandémie posunuli k nájdeniu lieku, ktorý by bol na covid-19 účinný?

S novými liekmi sme k tomu stále bližšie. Odkedy sa začala pandémia, prebiehajú skúšky kadečoho, aj dlhodobo užívaných liekov. Išlo napríklad o niektoré antibiotiká, antimalariká. Niektoré lieky na reumatické ochorenia sa zdali veľmi nádejné, dokonca potom chýbali v lekárňach, lebo si ľudia robili zásoby. Stále to bolo v experimentálnej rovine. Spomínam si aj na bromhexin, ktorý promoval poslanec Kotleba spolu s vodkou, ale možno to nebolo až tak úplne tragické, lebo bromhexin bol skutočne jedno z liečiv, ktoré sa testovali.

Video: Liek od Pfizeru je sľubný, najsilnejšie sú dnes protilátky (Autorky:  Veronika Folentová, Martina Koník)

Na čo prišli?

Účinok bol zaujímavý. Keď sa užíval vo veľkých dávkach, dokázal pôsobiť voči prieniku covidu do buniek. Aj ivermektín sa ukazoval ako jedno z možno nádejných liečiv. Až potom sa ukázalo, že to nemá efekt. Momentálne sa svet obracia k monoklonálnym protilátkam, ktoré majú aj klinickú účinnosť, a antivirotikám, ktoré sa začali používať aj na Slovensku a ktoré preukazujú zaujímavú úspešnosť, samozrejme, ak sa podajú včas.

Bromhexin sa však netestoval s vodkou, ako to odporúčal Kotleba.

Netestoval sa s vodkou, ale mechanizmus účinku bromhexinu na to, aby sa vírus nedostal do bunky pri megadávkach, je opísaný, no skúšky ďalej nepreukázali dramatickú účinnosť.

V internetových diskusiách často narážame na tvrdenie, že netreba očkovať, stačí, ak budú ľudia účinne liečení. Máme dnes účinný liek na covid?

Aj v internetových diskusiách prebieha určitý mentálny vývoj. Diskutéri, ktorí na začiatku tvrdili, že covid neexistuje, potom začali veriť, že existuje, a zrazu ho chcú liečiť. Celá argumentácia je postavená na tom, že ak by sa ľudia liečili v prvotných fázach, nedostali by sa do nemocnice a neumierali by. Problém je, že zabudli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Lieky proti covidu

  Ako liečime covid: veľký prehľad používaných a sľubných liekov

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  V redakcii

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie