Denník N

Na býčích zápasoch študoval násilnú smrť. S Hemingwayom sa nechcel biť ani boxerský šampión

Tretí a posledný článok zo série Spisovatelia a šport, v ktorom vysvetľujeme, aký vzťah mali slávni svetoví spisovatelia k športu.

O význame Ernesta Hemingwaya pre svetovú literatúru sa dodnes diskutuje, a to aj pre jeho kontroverznú osobnosť. Hemingway bol jedným z najvýraznejších predstaviteľov takzvanej „stratenej generácie“ (the Lost Generation), generácie modernistických spisovateľov a umelcov, ktorí v medzivojnovom období žili v Paríži.

„Všetci ste stratenou generáciou,“ napísal Hemingway v knihe The Sun Also Rises (Slnko aj vychádza). Bol to jeho prvý román, ktorý nielen ovplyvnil celú generáciu spisovateľov, ale zároveň ukázal iným spisovateľom, že šport môže byť hlavnou témou ich tvorby.

Literárni kritici hovoria, že žiadny popredný spisovateľ z tejto generácie sa športu nevenoval tak podrobne ako Hemingway. Hemingway našiel v športe symbol a prostredníctvom neho uvažoval o smrti či násilí.

Hrdinami v Slnko aj vychádza bola skupina Američanov a Britov žijúcich v Paríži, ktorí odcestovali na festival San Fermín do španielskej Pamplony, aby sledovali býčie zápasy.

„Existujú iba tri športy: býčie zápasy, automobilové preteky a horolezectvo. Všetky ostatné sú jedine hrami,“ povedal.

Hemingway sa však venoval aj iným športom. V knihe A Moveable Feast (Pohyblivý sviatok), ktorá je v podstate autobiografickou spomienkou na život v Paríži, spomína, ako trávil popoludnia stávkami na dostihových pretekoch.

Vo viacerých kapitolách sa venuje opisovaniu športového života v Paríži dvadsiatych rokov. Športové podujatia boli vnímané nielen ako zábava pre divákov, ale aj ako spoločenská udalosť.

Hemingway sa intenzívne zaujímal aj o poľovanie, rybačku, jazdu na koni či na bicykli, v jeho živote a tvorbe však dominovali býčie zápasy a box.

Historici dodnes uvažujú, prečo Hemingwaya fascinovali práve tieto. Claire Carles-Huguetová v eseji pre magazín Sport and History argumentuje, že „divadelná tragédia býčích zápasov“ bola pre Hemingwaya v čase mieru „náhradou za horory a lekcie vojny“. Hemingway bol býčími zápasmi posadnutý, čítal o nich, pravidelne ich navštevoval a skamarátil sa s matadormi. „Neverili by ste tomu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Ring

Príbehy najvýznamnejších boxerov histórie.

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie