Denník N

Ešte stále je pokoj a ticho

Foto - Táňa Hojcová
Foto – Táňa Hojcová

Ja zatiaľ budem na vidieku maľovať tekvice. A smiať sa čo najviac a najviac sám na sebe! To sú moje novoročné predsavzatia.

Ráno ma zobudil vietor. Na svitaní rozfúkaval zamračenú oblohu až do elegantného modrého tónu, potom spokojne odletel fúkať niekde inde. Pred pár dňami bol mesiac v nove, a aj keď neviditeľný, bol veľmi blízko k Zemi, teraz putuje v Kozorožcovi a ďalej ekliptikou, pomaly narastá až k splnu osemnásteho januára. Prvý spln roku sa nazýva Vlčí – podľa nórskej mytológie vlk Fenrir zjedol Slnko, odtiaľ názov pre jav zvaný parhelium, sundogs, solulv.

Začal sa nový rok, a podobne ako ten minulý, teplým počasím.

Ešte stále je pokoj a ticho, susedov kohút, aj keď nie je červený ani malý, lenivý asi je, pretože až teraz pred obedom ohlasuje deň.

I have the little red rooster/Too lazy to crow for day spieva Howlin‘ Wolf a po ňom Rološi, a ešte veľa a veľa ďalších. Keep everything in the barnyard/Upset in every way.

A teraz od vlkov a kameňov k oblohe.

Tá modrá mi pripomenula Jamesa Turella, amerického umelca pracujúceho so svetlom, vytvárajúceho priestory, situácie a objekty obsahujúce svetlo.

Muž s najbelšou dlhou bradou a mäkkým pohľadom, tichý a príjemný, tak si ho pamätám.

Vnímať svetlo, to je jeho vysvetlenie, ak sa ho pýtajú, o čom je jeho práca. Vytvárať situácie a udalosti, ktoré sú formované alebo obsahujúce svetlo.

Svetlo je farba, teda farba je schopnosť povrchu odrážať svetlo.

Vo Viedni v Kunsthistorisches museum je výstava Tizians Frauen Bild. Čo k tomu dodať, treba sa ísť pozrieť, vnímať svetlo, mäkké rozptýlené mediteránne svetlo, svetlo ako v Benátkach, všetky farby, aké len sú, zamatové povrchy maľby…

Mám rád to prirovnanie od Johna Bergera, že Tizianove neskoré obrazy sú preto také hebké, lebo starec Tizian jednou rukou maľoval a druhou hladil hlavy svojich psov.

Ale len o tom to nie je, je to o videní, vnímaní, poznaní a zabúdaní. A ešte aj o tichej radosti z toho všetkého.

Ak sa vyberiete do cisárskeho mesta, choďte sa pozrieť aj do Belvederu. Má tam výstavu Ugo Rondinone – Akt in der Landschaft, určite stojí za to. Ugo vždy stojí za to!

Ja zatiaľ budem na vidieku maľovať tekvice.

A smiať sa čo najviac, a najviac sám na sebe!

To sú moje novoročné predsavzatia.

If you see my little red rooster/Please drag him home/There’s been no peace in the barnyard/Since the little red rooster been gone.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie