Orbánovci podpísali dohodu s USA pred tromi rokmi. Chceli dať najavo, že nie sú ruským satelitom

Slovenskí ministri obrany a zahraničia Jaroslav Naď (OĽaNO) a Ivan Korčok (za SaS) obhajujú obrannú dohodu s USA okrem iného argumentom, že tento typ zmluvy majú už všetky krajiny na východnej hranici NATO.
„Je to štandardná dohoda, ktorú má v takomto alebo podobnom znení 23 z 29 krajín NATO vrátane Maďarska a Poľska,“ hovoril Naď v decembri.
Poliaci podpísali zatiaľ poslednú zmluvu tohto typu v roku 2020 a vnímali ju ako explicitné potvrdenie svojej dlhodobo proamerickej politiky.
Poľsko vo veľkom nakupuje americké zbrane a hostí na svojom území aj tisíce amerických vojakov.
Zmluva, ktorú podpísali s vtedajšou administratívou Donalda Trumpa, bola v ich prípade spojená aj s navýšením amerických síl až na 5500 vojakov, o čo sa Poliaci usilovali.
„Budovanie poľsko-amerických vzťahov stojí nad bežnými súčasnými politickými udalosťami,“ komentoval to poľský prezident Andrzej Duda.
Iným príbehom je Maďarsko. Premiér Viktor Orbán sa snaží o rozvíjanie nadštandardných vzťahov s Ruskom a Čínou, jeho vláda však presadila aj obrannú dohodu s USA.
V apríli 2019 ju vo Washingtone podpísal maďarský minister zahraničia a výrazná tvár Orbánovho kabinetu Péter Szijjártó.
Američania pohrozili
V Maďarsku sa táto dohoda nerodila ľahko a maďarská anabáza nepriamo pomohla aj slovenským vyjednávačom. Zmeny textu, ktoré si vyrokovali Maďari, sú zrejmé aj v návrhu slovenskej zmluvy.
O čo šlo?