Denník N

Orbánovci podpísali dohodu s USA pred tromi rokmi. Chceli dať najavo, že nie sú ruským satelitom

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vľavo) a jeho americký exkolega Mike Pompeo na stretnutí vo Washingtone v máji 2018. Foto - TASR/AP
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vľavo) a jeho americký exkolega Mike Pompeo na stretnutí vo Washingtone v máji 2018. Foto – TASR/AP

Slovenskí ministri obrany a zahraničia Jaroslav Naď (OĽaNO) a Ivan Korčok (za SaS) obhajujú obrannú dohodu s USA okrem iného argumentom, že tento typ zmluvy majú už všetky krajiny na východnej hranici NATO.

„Je to štandardná dohoda, ktorú má v takomto alebo podobnom znení 23 z 29 krajín NATO vrátane Maďarska a Poľska,“ hovoril Naď v decembri.

Poliaci podpísali zatiaľ poslednú zmluvu tohto typu v roku 2020 a vnímali ju ako explicitné potvrdenie svojej dlhodobo proamerickej politiky.

Poľsko vo veľkom nakupuje americké zbrane a hostí na svojom území aj tisíce amerických vojakov.

Zmluva, ktorú podpísali s vtedajšou administratívou Donalda Trumpa, bola v ich prípade spojená aj s navýšením amerických síl až na 5500 vojakov, o čo sa Poliaci usilovali.

„Budovanie poľsko-amerických vzťahov stojí nad bežnými súčasnými politickými udalosťami,“ komentoval to poľský prezident Andrzej Duda.

Iným príbehom je Maďarsko. Premiér Viktor Orbán sa snaží o rozvíjanie nadštandardných vzťahov s Ruskom a Čínou, jeho vláda však presadila aj obrannú dohodu s USA.

V apríli 2019 ju vo Washingtone podpísal maďarský minister zahraničia a výrazná tvár Orbánovho kabinetu Péter Szijjártó.

Američania pohrozili

V Maďarsku sa táto dohoda nerodila ľahko a maďarská anabáza nepriamo pomohla aj slovenským vyjednávačom. Zmeny textu, ktoré si vyrokovali Maďari, sú zrejmé aj v návrhu slovenskej zmluvy.

O čo šlo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Obranná dohoda s USA

Viktor Orbán

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie