Denník N

Historička: Od žien chceli do polovice 20. storočia cudnosť a sexuálnu nevedomosť, chlapcov brávali otcovia do nevestincov

Foto – archív D. N.
Foto – archív D. N.

Kondómy boli za prvej republiky drahšie ako mlieko, na dedinách k nim často nemali prístup.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Naši predkovia verili rôznym poverám, ako zabrániť otehotneniu – do studne napríklad hádzali uzavretý zámok, čo malo symbolizovať zatvorenie lona manželky, hovorí historička Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a Herderovho inštitútu v Marburgu Denisa Nešťáková.

Spolu s ďalšími historikmi a odborníkmi na sociológiu či etnológiu zostavila knihu Moc sexu, ktorá mapuje vývoj sexuality v moderných dejinách Slovenska.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • kedy sa v dejinách Slovenska začína hovoriť o ženskej sexualite;
  • prečo bol Svetozár Hurban Vajanský proti tomu, aby mládež čítala Annu Kareninovú;
  • aké formy antikoncepcie využívali naši predkovia;
  • kedy zažili Slováci sexuálnu revolúciu.

Zbitie na pranieri, vyhnanie z dediny, ale aj trest smrti – to je len príklad trestov, ktorými sa trestalo v Uhorsku cudzoložstvo. Dnes si takýto postih za neveru už Slováci nevedia ani len predstaviť. V knihe Moc sexu, ktorú ste editorsky zostavili, sú texty historikov a odborníkov na sociológiu či etnológiu, ktoré približujú sex a sexualitu v dejinách Slovákov. Prekvapilo vás niečo pri zostavovaní knihy?

Asi najviac ma prekvapila ochota autoriek a autorov zúčastniť sa na tomto projekte. Vedela som, že mnohí okrajovo písali o témach súvisiacich so sexom a sexualitou. Som veľmi nadšená, že sa ozvalo toľko ľudí a priniesli zaujímavé témy z rôznych oblastí a časových období. Zároveň ma prekvapil spôsob, akým Slovenky a Slováci žili v intímnej oblasti, ako veľmi to zasahovalo politický život a naopak – ako politický život ovplyvňoval sexualitu našich babičiek a dedkov.

Bol sex našich predkov lepší ako dnešnej generácie?

Na to nie je jednoznačná odpoveď – určití obyvatelia mali lepší, zaujímavejší sexuálny život ako bežní muži a ženy na Slovensku dnes. Boli to ľudia z lepších rodín, vyšších vrstiev, pre ktoré nebolo cudzoložstvo nevyhnutne tabu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Rozhovory

V redakcii

Vzťahy

Slovensko

Teraz najčítanejšie