Denník N

Historička: Od žien chceli do polovice 20. storočia cudnosť a sexuálnu nevedomosť, chlapcov brávali otcovia do nevestincov

Foto – archív D. N.
Foto – archív D. N.

Kondómy boli za prvej republiky drahšie ako mlieko, na dedinách k nim často nemali prístup.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Naši predkovia verili rôznym poverám, ako zabrániť otehotneniu – do studne napríklad hádzali uzavretý zámok, čo malo symbolizovať zatvorenie lona manželky, hovorí historička Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a Herderovho inštitútu v Marburgu Denisa Nešťáková.

Spolu s ďalšími historikmi a odborníkmi na sociológiu či etnológiu zostavila knihu Moc sexu, ktorá mapuje vývoj sexuality v moderných dejinách Slovenska.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • kedy sa v dejinách Slovenska začína hovoriť o ženskej sexualite;
  • prečo bol Svetozár Hurban Vajanský proti tomu, aby mládež čítala Annu Kareninovú;
  • aké formy antikoncepcie využívali naši predkovia;
  • kedy zažili Slováci sexuálnu revolúciu.

Zbitie na pranieri, vyhnanie z dediny, ale aj trest smrti – to je len príklad trestov, ktorými sa trestalo v Uhorsku cudzoložstvo. Dnes si takýto postih za neveru už Slováci nevedia ani len predstaviť. V knihe Moc sexu, ktorú ste editorsky zostavili, sú texty historikov a odborníkov na sociológiu či etnológiu, ktoré približujú sex a sexualitu v dejinách Slovákov. Prekvapilo vás niečo pri zostavovaní knihy?

Asi najviac ma prekvapila ochota autoriek a autorov zúčastniť sa na tomto projekte. Vedela som, že mnohí okrajovo písali o témach súvisiacich so sexom a sexualitou. Som veľmi nadšená, že sa ozvalo toľko ľudí a priniesli zaujímavé témy z rôznych oblastí a časových období. Zároveň ma prekvapil spôsob, akým Slovenky a Slováci žili v intímnej oblasti, ako veľmi to zasahovalo politický život a naopak – ako politický život ovplyvňoval sexualitu našich babičiek a dedkov.

Bol sex našich predkov lepší ako dnešnej generácie?

Na to nie je jednoznačná odpoveď – určití obyvatelia mali lepší, zaujímavejší sexuálny život ako bežní muži a ženy na Slovensku dnes. Boli to ľudia z lepších rodín, vyšších vrstiev, pre ktoré nebolo cudzoložstvo nevyhnutne tabu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Rozhovory

V redakcii

Vzťahy

Slovensko

Teraz najčítanejšie