Denník N

Newsfilter: Kým Žilinka lieta do Moskvy, Kollár obhajuje sovietsky typ prokuratúry

Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kollárovi sovietsky typ prokuratúry vyhovuje. 2. Ďalšia rana pre kultúru. 3. Zo šikany v Miloslavove je už politická téma.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Kollárovi sovietsky typ prokuratúry vyhovuje

Časť vládnej koalície si už uvedomila, že zvoliť Maroša Žilinku za generálneho prokurátora bola zásadná chyba, ale teraz je už zrejme neskoro. Kým Boris Kollár bude členom koalície, Žilinkovej výmeny alebo reformy prokuratúry sa nedočkáme.

Kollár blokuje. Ako zistil Miro Kern, SaS sa opakovane pokúšala o zmenu zákona o prokuratúre tak, aby súčasný model nahradili modelom štátneho zastupiteľstva, aký funguje napríklad v Českej republike. Boris Kollár však tieto pokusy spoľahlivo blokoval. Veľkým prekvapením to nie je, keďže Kollár nepripúšťa ani oveľa miernejšie zásahy, napríklad zmenu paragrafu 363 v neprospech svojho nominanta.

Sovietsky typ prokuratúry. O potrebe zmeny úpravy prokuratúry na Slovensku sa diskutuje už dlhšie, a to najmä z dôvodu, že sa u nás dodnes zachovali prvky takzvaného sovietskeho typu prokuratúry. V tomto modeli, ktorý má svoje korene v cárskom režime, má prokuratúra mimoriadne široké právomoci, ale za svoju činnosť sa nezodpovedá vlastne nikomu. Funguje ako samostatná uzavretá štruktúra, ktorej boli zverené právomoci aj mimo trestného konania, aby mohla budovať socializmus v celej spoločnosti.

Kollárovi nevadí Žilinkova cesta do Moskvy. Žilinkovi a Kollárovi takýto typ prokuratúry zjavne vyhovuje. Kollár súhlasí aj s návštevou Žilinku v Moskve, o ktorej inak nevedela ani naša diplomacia. Predsedovi parlamentu teda neprekáža, že generálny prokurátor si robí vlastnú zahraničnú politiku, ktorá je v absolútnom v rozpore s tou, ku ktorej sa oficiálne hlásia všetci najvyšší ústavní činitelia Slovenska.

Čo chcela SaS? SaS tvrdí, že naposledy navrhli zmenu zákona o prokuratúre na jeseň. Zákon by chceli zmeniť tak, aby šéfa inštitúcie bolo treba voliť opätovne. Kollárovci si to pamätajú trošku inak a tvrdia, že SaS chcela túto zmenu presadiť už pri schvaľovaní vládneho programu, keď ešte Žilinka generálnym prokurátorom nebol. Ani vtedy však nesúhlasili.

Žilinku obhajuje Blaha.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Maroš Žilinka

  Natália Milanová

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie