Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kým Žilinka lieta do Moskvy, Kollár obhajuje sovietsky typ prokuratúry

Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kollárovi sovietsky typ prokuratúry vyhovuje. 2. Ďalšia rana pre kultúru. 3. Zo šikany v Miloslavove je už politická téma.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tvor technológiu, vďaka ktorej si budeme navzájom dôverovať. Choď na careers.innovatrics.com


 

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Kollárovi sovietsky typ prokuratúry vyhovuje

Časť vládnej koalície si už uvedomila, že zvoliť Maroša Žilinku za generálneho prokurátora bola zásadná chyba, ale teraz je už zrejme neskoro. Kým Boris Kollár bude členom koalície, Žilinkovej výmeny alebo reformy prokuratúry sa nedočkáme.

Kollár blokuje. Ako zistil Miro Kern, SaS sa opakovane pokúšala o zmenu zákona o prokuratúre tak, aby súčasný model nahradili modelom štátneho zastupiteľstva, aký funguje napríklad v Českej republike. Boris Kollár však tieto pokusy spoľahlivo blokoval. Veľkým prekvapením to nie je, keďže Kollár nepripúšťa ani oveľa miernejšie zásahy, napríklad zmenu paragrafu 363 v neprospech svojho nominanta.

Sovietsky typ prokuratúry. O potrebe zmeny úpravy prokuratúry na Slovensku sa diskutuje už dlhšie, a to najmä z dôvodu, že sa u nás dodnes zachovali prvky takzvaného sovietskeho typu prokuratúry. V tomto modeli, ktorý má svoje korene v cárskom režime, má prokuratúra mimoriadne široké právomoci, ale za svoju činnosť sa nezodpovedá vlastne nikomu. Funguje ako samostatná uzavretá štruktúra, ktorej boli zverené právomoci aj mimo trestného konania, aby mohla budovať socializmus v celej spoločnosti.

Kollárovi nevadí Žilinkova cesta do Moskvy. Žilinkovi a Kollárovi takýto typ prokuratúry zjavne vyhovuje. Kollár súhlasí aj s návštevou Žilinku v Moskve, o ktorej inak nevedela ani naša diplomacia. Predsedovi parlamentu teda neprekáža, že generálny prokurátor si robí vlastnú zahraničnú politiku, ktorá je v absolútnom v rozpore s tou, ku ktorej sa oficiálne hlásia všetci najvyšší ústavní činitelia Slovenska.

Čo chcela SaS? SaS tvrdí, že naposledy navrhli zmenu zákona o prokuratúre na jeseň. Zákon by chceli zmeniť tak, aby šéfa inštitúcie bolo treba voliť opätovne. Kollárovci si to pamätajú trošku inak a tvrdia, že SaS chcela túto zmenu presadiť už pri schvaľovaní vládneho programu, keď ešte Žilinka generálnym prokurátorom nebol. Ani vtedy však nesúhlasili.

Žilinku obhajuje Blaha.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Maroš Žilinka

  Natália Milanová

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie