Denník N

Košický newsfilter: Primátora prichytili pri výmysloch, ten to vysvetľoval čarom živých vystúpení

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na [email protected].


1. Cítili sa ako rukojemníci bez elektriny

Foto – TASR

Namiesto „veselé Vianoce“ sa zhruba 170 firiem zo Spišskej Novej Vsi a okolia od svojho dodávateľa dva dni pred sviatkami dozvedelo, že od nového roka budú bez zmluvy aj bez elektriny.

Nasledoval šok, o ktorom dali firmy vedieť médiám, a hneď deň po Vianociach Východoslovenská energetika (VSE) otočila. Už neplatilo, že na trhu je nedostatok elektriny. Svojim odberateľom oznámila, že nemusia mať obavy, každý dostane návrh novej zmluvy na rok 2022.

Tak sa aj stalo, avšak cena sa pohybovala okolo 314 eur za megawatthodinu, čo je zhruba šesťnásobok ceny, ktorú za elektrinu platili minulý rok. Pritom pred pár mesiacmi, keď boli ceny o polovicu nižšie, ich obchodník VSE odhováral, že sú nafúknuté a so zmluvou treba počkať.

Mnohé firmy – dlhoroční a spoľahliví odberatelia – boli rozčarované z postupu VSE. Vnímali to tak, že boli účelovo vmanévrované do pozície rukojemníkov.

„Spôsob komunikácie VSE mi pripomínal skôr postup nebankovky BMG Invest než spoločnosti, v ktorej má štát väčšinový podiel,“ povedal Norbert Jenčuš, riaditeľ spoločnosti RBS Tatry.

Prečo firmy hovoria o rukojemníkoch? Vraj tak VSE mohla vydierať štát, keď znova otvorí otázku kompenzácií za miliónové straty, ktoré znáša za zákazníkov po skrachovanom alternatívnom dodávateľovi elektriny Slovakia Energy.

Ako dodávateľ poslednej inštancie (tak ako SSE a ZSE) im dodáva elektrinu za regulované ceny, tá je však teraz na trhu násobne drahšia. A štát zastúpený rezortom hospodárstva na jeseň odmietol kompenzovať tento rozdiel.

VSE aj ministerstvo hospodárstva reagovali, že predmetom ich vianočných rokovaní o dodávkach elektriny pre podniky, ktoré ostali bez zmlúv, neboli žiadne kompenzácie.


2. Nemocnica nedala odmeny všetkým zdravotníkom

Foto – TASR

Košická univerzitná nemocnica na konci roka prekvapila svojich zamestnancov. Tí si už ani poriadne nepamätali, kedy naposledy dostali vianočné odmeny. Navyše sľúbené odmeny boli štedré, zhruba 80 percent platu.

„Obzvlášť počas pandémie to považujem za správne a veľmi motivačné rozhodnutie,“ povedal pre Denník N neurológ Peter Zimmermann, ktorý je predsedom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v UNLP. Lenže okrem pochvaly adresoval vedeniu nemocnice aj výhradu.

Odmenu totiž nedostali všetci. Neušla sa tým, ktorí v minulom roku vynechali v práci (mimo dovolenky) viac než 30 dní. Do vynechaných dní sa počítala aj covidová práceneschopnosť (PN) či ošetrovanie člena rodiny (OČR). Pritom počas lockdownov, keď boli zatvorené školy, mnohí rodičia nemali inú možnosť než ostať s deťmi doma.

V UNLP pracuje viac než 3500 zamestnancov. Vedenie nemocnice sa k tomu nevyjadrilo, ale podľa našich informácií kritériá koncoročných odmien nesplnila asi pätina zamestnancov, teda okolo 700 ľudí.

„Vianočné odmeny boli za obetavosť zamestnancov počas pandemického roku 2021,“ hovorí nemocnica, ale podrobnosti o kritériách si nechala pre seba.

Za diskriminačné ich považuje aj Mária Javornícka, predsedníčka Základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek: „Určite nie je spravodlivé obrať o koncoročnú odmenu matku, ktorá sa nakazila v práci a bola práceneschopná alebo nemala kde nechať svoje deti. Veď zvyšných takmer jedenásť mesiacov pracovala a všetci vieme, v akých podmienkach, keď sa do nemocníc valili vlny covidových pacientov.“


3. Mestu chce darovať dom, ale musí tam byť múzeum

Eva Mathéová pred vilou v Košiciach, ktorá sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Foto N – Vladimír Šimíček

Desať rokov po smrti manžela, významného slovenského sochára Jána Mathého, oslovila Eva Mathéová v decembri košický magistrát. Navrhla, že mestu daruje dom, v ktorom jej manžel žil a tvoril a v ktorom 90-ročná profesorka medicíny dodnes býva.

Podmienkou je, aby z domu vzniklo Múzeum Mathé, ktoré by samospráva zriadila a prevádzkovala. Okrem architektonicky cenného objektu môžu Košice získať aj diela, ktoré sa nachádzajú v jeho ateliéri. Ďalších 17 diel Jána Mathého je vo verejnom priestore na území mesta.

Vila, ktorú niektorí obyvatelia mesta pre podobnosť s brnianskym originálom nazývajú aj košickou vilou Tugendhat, sa nachádza v Čermeli, blízko štadióna Lokomotívy. Od roku 2019 je národnou kultúrnou pamiatkou.

„S Jankom sme, žiaľbohu, nemali žiadne deti. Navyše moja rodina je roztratená po celom svete. V Košiciach už skoro nikto nežije, takže nikto by sa o to nevedel postarať a celé by sa to iba rozpredalo, čo by bola obrovská škoda,“ uviedla Eva Mathéová pre denník Korzár. V darovacej zmluve však musí byť podmienka, aby sa všetko zachovalo ako celok, teda nehnuteľnosť, vybavenie i diela.

Zastupiteľstvo sa touto témou zaoberalo na decembrovom rokovaní. Poslanci vzali ponuku vlastníčky nehnuteľnosti hlasovaním na vedomie a poverili primátora, aby ďalej rokoval o podmienkach darovania tejto nehnuteľnosti.

Vo vile s ateliérom oslávil svoju päťdesiatku Jozef Psotka, horolezec, prvý Slovák na Mount Evereste, ktorý však počas zostupu v roku 1984 zahynul. Bol to brat pani Mathéovej: „Zišla sa tu vtedy celá naša rodina. Všetci sme sa tu pekne pomestili.“


4. Primátor Polaček hovoril o víťaznej firme ešte pred koncom súťaže

Primátor Košíc Jaroslav Polaček. Foto – TASR

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie