Denník N

Športový newsfilter: Austrálsky premiér je cynický, ale najviac si za to môže sám Djoković

Austrálsky premiér Scott Morrison. Foto - TASR/AP
Austrálsky premiér Scott Morrison. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v novom športovom newsfiltri sa dočítate aj o tom:

  • že kauza Djoković nie je čiernobiela;
  • čo nám ukázal posledný týždeň Petry Vlhovej;
  • ako sa darí Štefanovi Svitkovi na Rely Dakar;
  • že na Slovensku a v Maďarsku sa začínajú ME v hádzanej
  • a že štartuje aj futbalový Africký pohár národov.

Na konci textu nájdete novú rubriku Víťaz a porazený týždňa.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého, tretieho a štvrtého bodu je Tomáš Čorej, druhý pripravil Michal Červený, piaty Lukáš Vráblik.


1. Čo sa dialo v kauze Djoković

Nečakanou témou týždňa sa stali zrušené a napokon aj dnes obnovené austrálske víza Novaka Djokovića. Zatiaľ čo v jednej časti verejnosti si nenávratne pokazil povesť, pre druhú je symbolom útlaku nezaočkovaných a slovami Djokovićovho otca „hrdina slobodného sveta“.

Vráťme sa na začiatok. Djoković už v prvých mesiacoch pandémie povedal, že je „proti vakcínam“, a v posledných týždňoch odmietal prezradiť, či sa dal zaočkovať. Jeho fanúšikovia sa tak začali obávať, či bude môcť nastúpiť na Australian Open, kde podľa pôvodných informácií mali štartovať iba plne zaočkovaní hráči.

Začiatkom nového roka Srb ukončil špekulácie príspevkom na sociálnych sieťach, v ktorom napísal, že na turnaji sa predstaví vďaka zdravotnej výnimke.

V Austrálii, kde je zaočkovaných vyše 90 percent dospelej populácie, to vyvolalo obrovskú nevôľu. Mnohí Austrálčania, ktorí zažili jeden z najprísnejších lockdownov na svete, dokonca hrozili, že budú úvodný grandslam sezóny bojkotovať.

Do kauzy sa vložil premiér Scott Morrison, ktorý vyhlásil, že ak Djokovićova výnimka nie je platná, nedovolia mu vstúpiť do krajiny. Ukázalo sa, že nežartoval – Srba po príchode zastavila hraničná stráž a zrušila mu víza.

Djoković sa proti rozhodnutiu odvolal, a to úspešne. Verdikt však môže zvrátiť minister imigrácie Alex Hawke, ktorý dokonca môže tenistovi zakázať vstup na tri roky.

Kto za to môže. Určitý podiel na vzniknutej situácii majú organizátori Australian Open na čele so svojím šéfom Craigom Tileym, ktorí Djokovićovi umožnili nastúpiť na turnaji. Urobili to na základe spomenutej výnimky, ktorú nezávisle okrem nich posudzoval aj štát Victoria.

Djoković sa odvolával na to, že v posledných šiestich mesiacoch prekonal covid. Jadro problému spočíva v nesúlade medzi usporiadateľmi a štátom Victoria na jednej strane a federálnou vládou na strane druhej.

Zjednodušene povedané, organizátorom a štátu Victoria prekonanie covidu stačilo na to, aby Djokovićovi dovolili štartovať. Austrálska vláda však tento dôvod na udelenie výnimky nepovažuje za relevantný, a tak Djokovićovi zrušila víza.

Svoj podiel na celej kauze má určite aj premiér Scott Morrison, ktorý krátko pred voľbami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Novak Djoković

Športové podcasty Denníka N

Športový newsfilter

Tenis

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie