Denník N

Poradkyňa premiéra pre EÚ: Heger vie byť náročný, európske témy chce priblížiť aj 80-ročnej babičke

Ľubica Karvašová. Foto N - Vladimír Šimíček
Ľubica Karvašová. Foto N – Vladimír Šimíček

Dovoz vakcín Sputnik V nám pri vyjednávaní o dodatočných dodávkach Pfizeru od krajín EÚ nepomohol, vraví diplomatka Ľubica Karvašová, ktorá vlani o vakcínach rokovala.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Ľubica Karvašová (34) je diplomatka, poradkyňa predsedu vlády pre záležitosti Európskej únie. Radila Igorovi Matovičovi aj Eduardovi Hegerovi. V rozhovore hovorí:

  • čo zažíva pri návrate z Bruselu do domácej reality,
  • v čom sa líšia a čo majú spoločné Matovič a súčasný premiér,
  • prečo si Slováci menej všímajú európske udalosti a témy,
  • ale aj ako tvrdo sa vlani rokovalo o vakcínach.

Na úvod si vás trochu predstavme a začnime menom. Nie ste „len tak nejaká Karvašová“, ste vnučkou prvého guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša, ktorý presunul tri miliardy korún a množstvo zásob na stredné Slovensko, aby pomohol financovať Slovenské národné povstanie. Ovplyvňuje vás nejako tento pôvod?

Už odmalička veľmi zásadne definuje, kto som. I keď sme sa so starým otcom nikdy nestretli – zomrel v roku 1981, pred mojím narodením –, zanechal v našej rodine veľa hodnôt, ktorými dodnes žijeme. Sú to hodnoty ako sloboda, demokracia, spolupráca, snaha robiť dobré veci pre Slovensko. Čiže chcem ísť v línii, ktorou išiel on, aj keď jeho rozhodnutia boli otázkou života a smrti. Dnes našťastie nie sme pred takými ťažkými rozhodnutiami.

Video: Poradkyňa premiéra Karvašová: Heger je náročný, európske témy chce priblížiť aj 80-ročnej babičke (autori: Dušan Mikušovič, Martina Koník)

Ste diplomatkou, ktorá sa venuje európskej politike, pracovali ste na ministerstve zahraničných vecí, boli ste v tíme, ktorý mal na starosti predsedníctvo Slovenska v EÚ, dnes ste na úrade vlády. Žijete vlastne dva pracovné životy: bruselský a slovenský, chodievate na samity EÚ. Býva návrat do slovenských reálií veľkým kultúrnym šokom?

Nenazvala by som to kultúrnym šokom, ale nejaký šok to do istej miery vždy je. Aj štyri a pol roka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie