Denník N

Vláda pravice padla pred štyrmi rokmi, ako by sa dnes rozhodli Radičová a Sulík?

Deň, keď padla vláda Ivety Radičovej. Foto - TASR
Deň, keď padla vláda Ivety Radičovej. Foto – TASR

Pád vlády pravicu rozbil a spolu s Gorilou zničil SDKÚ. Radičová by hlasovanie spojila s dôverou vláde opäť, Sulík vidí za všetkým Dzurindu.

Padali slová o vydieraní aj megaegu. Pre Európu to bolo najmä hlasovanie o navýšení eurovalu, pre Slovensko to však bol deň hlasovania o vláde Ivety Radičovej.

Po ňom zostala rozdelená pravica a k moci sa vrátil Robert Fico.

Euroval napokon na druhý pokus – už s hlasmi Smeru – prešiel.

O dva mesiace neskôr navyše niekto zverejnil údajný spis SIS Gorila a aj ten priviedol k moci Smer v takej sile, že doteraz vládne sám s pohodlnou väčšinou, a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že nebude aj po najbližších voľbách.

Hlasovaniu predchádzali týždne rokovaní v koalícii, počas ktorých to vyzeralo striedavo na pád a striedavo na zachovanie koalície. Za navýšenie eurovalu a dôveru vláde napokon nezahlasovali poslanci zo SaS aj z OKS a traja poslanci okolo Igora Matoviča.

Na otázku, či stál euroval za návrat Roberta Fica, odpovedala Iveta Radičová po hlasovaní krátko: „Bez eurovalu Slovensko nemá šancu.“ O pár desiatok minút neskôr ešte vysvetľovala, že spojenie hlasovania o dôvere vláde s eurovalom dlho zvažovala a chcela „vyzmizíkovať tie titulky v zahraničných médiách“.

Nebol dôvod nespojiť hlasovanie

Iveta Radičová po páde svojej vlády odišla z politiky a už od roku 2012 opakuje, že sa do nej vrátiť nechce. Čo dnes hovorí na euroval? „Dočasný euroval sme schválili v auguste 2010 naprieč celým politickým spektrom s podmienkami,“ hovorí. „Nebol žiadny dôvod, aby sme pri takýchto podmienkach zmenu v ESFS (Európsky stabilizačný finančný mechanizmus) neschválili a nedodržali našu časť dohody,“ odpovedá na otázku, či by hlasovanie spojila opäť.

Stále si myslí, že iná možnosť – než pád vlády – po spojení hlasovania nebola. „Keby existovala, tak by neboli predčasné voľby.“ O tom, či by koalícia vydržala, aj pokiaľ by sa našlo riešenie na euroval, špekulovať nechce.

Radičovej rozhodnutia sa aj po štyroch rokoch zastáva predseda KDH Ján Figeľ. „Bolo to právo Ivety Radičovej a vláda, ktorej predsedala, nemohla urobiť nič iné, ako ju podporiť. Nesprávne bolo rozhodnutie SaS povaliť prvú nekomunistickú vládu od roku 1989. Toto krátkozraké konanie rozvinulo červený koberec jednofarebnej vláde Roberta Fica, ktorej korupčné praktiky sú pre KDH neprijateľné.“ Na záchranu vlády podľa neho stačilo, aby predstavitelia SaS videli ďalej, ako boli ich stranícke záujmy.

Sulík vidí stále Dzurindu

Šéf SaS Richard Sulík hovorí, že by postupoval rovnako. Jeho vláda vtedy za navýšenie nehlasovala, ale nebola ani proti. Tesne pred hlasovaním poslanci SaS vytiahli z hlasovacieho zariadenia svoje hlasovacie karty, no ich hlasy vo výsledku chýbali.

Teraz Sulík vraví, že keby v SDKÚ vedeli, že bude nasledovať štvorročná Ficova vláda „najväčší štváči v SDKÚ by si to rozmysleli, lebo by vedeli, že v zásadných otázkach neotáčame“, a k spojeniu hlasovania by nedošlo.

SaS by podľa Sulíka teraz svoj postup zmenila len veľmi mierne. Nielenže by vytiahli hlasovacie karty, ale zo sály by aj odišli, aby každému dali najavo „že je to celé mimo nás“. Sulík si myslí, že by sa pre to zastavilo hlasovanie. Myslí si však aj to, že by vláda aj tak nevydržala, lebo „Dzurinda by hľadal ďalšie príležitosti, ako sa zbaviť Radičovej“.

Mikuláš Dzurinda na otázky Denníka N neodpovedal.

Aj Igor Matovič vraví, že na páde vlády má podiel aj časť SDKÚ. „Dzurinda vyslovene žiarlil na Ivetu Radičovú a myslel, že fintou, že bude tlačiť Sulíka do kúta a nebude ochotný vôbec rokovať, dosiahne výmenu na poste premiéra.“

Nekončiaci pád

Kde sú teraz strany, ktoré boli vo vláde?

SDKÚ má podľa posledného prieskumu agentúry Focus 2,2 percenta, zatiaľ čo v októbri 2011 mala 12 percent. Z SDKÚ odišli Radičová, Dzurinda aj Ivan Mikloš.

SaS padla z vtedajších osem do okolia piatich percent a nemá istotu, že sa po marcových voľbách udrží v parlamente. Zo strany odišla veľká časť ľudí okolo Juraja Miškova.

Kde je teraz EFSF? Podľa štatistík nemeckého ministerstva financií z celkovej čiastky 440 miliárd eur, ktorú doň naliali, k 31. augustu tohto roku odišlo Grécku 144,5 miliardy, 26 miliárd išlo Portugalcom a 17,7 miliardy Írom. V prípade Portugalska a Írska sa o vracaní dlhu vo všeobecnosti nepochybuje, ďalšie platby Aténam z eurovalu nie sú vylúčené.

Deň pádu vlády vo fotografiách

Práve padla vláda. Hlavní aktéri: Iveta Radičová, Richard Sulík a Mikuláš Dzurinda. Foto - TASR
Práve padla vláda. Hlavní aktéri: Iveta Radičová, Richard Sulík a Mikuláš Dzurinda. Foto – TASR
Predseda parlamentu v deň pádu vlády takto privítal premiérku Ivetu Radičovú v Národnej rade SR. Niektorí vtedy ešte dúfali, že sa dohodnú. Foto – TASR
Sulík dal jasne najavo, že neustúpi. Foto – TASR
Koalícia si za to môže sama, hovoril predseda Smeru Robert Fico. V opakovanom hlasovaní sa spojil so zvyškom koalície a navýšenie eurovalu schválili. Potom prišli predčasné voľby. Foto – TASR
Výsledok hlasovania: 55 hlasov koalícii na navýšenie eurovalu a ani na vyslovenie dôvery vláde nestačilo. Foto – TASR

Poslanci utešujú premiérku, ktorej práve nevyslovili dôveru. Foto – TASR

Vláda padla. Foto – TASR

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie