Denník N

Na Berlinale ukážu aj Kozu

Foto - Martin Kollár.
Foto – Martin Kollár.

Prestížny filmový festival uvedie nový slovenský film o bývalom olympijskom boxerovi. Nakrútil ho Ivan Ostrochovský.

Cesta bývalého olympijského boxera za jeho poslednou prehrou. Tak znie podtitul snímky Koza, ktorý sa ako jediný slovenský dlhometrážny film dostal do oficiálneho výberu 65. ročníka jedného z najprestížnejších filmových festivalov sveta – Berlinale.

Film režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý napísal spolu so scenáristom Marekom Leščákom, sa v svetovej premiére predstaví 8. februára 2015 v sekcii Fórum, ktorá už tradične prináša na festivalové plátno najzaujímavejšie a najobjavnejšie filmové počiny z oblasti nezávislého autorského filmu.

Slovensko-česká novinka zobrazuje príbeh bývalého olympionika, rómskeho boxera Petra Baláža, prezývaného Koza, ktorý sa po rokoch bez tréningov rozhodne opäť vstúpiť do ringu. Aby zarobil a aby zabránil svojej družke nechať si vziať dieťa. So svojim „manažérom“ Zvonkom sa vydávajú na „turné“, v ktorom však nesvietia reflektory slávy a nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť.

„S Kozom sa poznáme asi 10 rokov. Obaja pochádzame z rovnakého mesta na severe Slovenska, ale každý akoby z inej planéty. Koza mal totiž smolu, že na rozdiel odo mňa vyrastal v rómskom gete. Pred štyrmi rokmi mi zavolal a prosil o pomoc. Bol si nútený požičať peniaze na potrat pre svoju družku. S Marekom Leščákom sme Kozovi vyplatili veci zo záložne a začali sme písať scenár,“ opísal vznik snímky Ivan Ostrochovský. Okrem Petra Baláža, ktorý bol slovenským reprezentantom na olympiáde v Atlante v roku 1996, vystupuje vo filme aj ďalší olympionik – Ján Franek, ktorý získal bronz v Moskve v roku 1980 a dnes žije ako bezdomovec.

Ivan Ostrochovský sa do Nemecka vráti – minulý rok spolu s Petrom Kerekesom a Pavlom Pekarčíkom získali na Berlinale Cenu čitateľov denníka Tagesspiegel za dokument Zamatoví teroristi.

Film Koza sa do pozornosti dostal už na festivale Karlove Vary 2014, kde získal ocenenie Works in Progress za najsľubnejší projekt. Do našich kín ho na jeseň prinesie Asociácia slovenských filmových klubov.

Ide o štvrtý dlhometrážny majoritne slovenský film, ktorý si Berlinale vybralo do oficiálneho programu. V roku 2001 to bola Krajinka Martina Šulíka, v roku 2011 Dom Zuzany Liovej a vlani Zamatoví teroristi. A okrem novinky Ivana Ostrochovského budeme mať na nemeckom festivale ešte jedného zástupcu – študentskej súťaži premietnu animovaný film Martina Smatanu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie