Denník N

Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili

Barbora Baronová. Foto - archív B. B.
Barbora Baronová. Foto – archív B. B.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česká literárna dokumentaristka a vydavateľka Barbora Baronová stojí za nezávislým vydavateľstvom wo-men a je držiteľkou niekoľkých ocenení za knihy Slečny či Ženy o ženách.

V rozhovore hovorí o tom, že ženy sú v priebehu svojho života často „zneviditeľňované“, bežne sa to deje napríklad aj ženám seniorkám. „Ženy po šesťdesiatke dostávajú veľmi špecifický mediálny priestor – väčšinovo sú vykresľované buď ako obete známych šmejdov s hrncami, alebo ako ženy, ktoré by sa mali starať o vnukov a rezignovať na svoj osobný život, alebo ako protivné staré panie sediace v parku a kŕmiace holuby,“ hovorí v rozhovore.

Knihami, ktoré vydáva, chce narušiť aj tento stereotyp, pretože je presvedčená, že práve ženy seniorky držia v Česku celý neziskový sektor a kultúru.

Máte pocit, že hovoriť o ženách, zamýšľať sa nad ženskou perspektívou, objavovať a následne prezentovať špecifickú ženskú skúsenosť, má stále význam? Nie je to pre vás po rokoch práce vyčerpávajúce?

Musím priznať, že v rámci svojej literárnej tvorby chvíľami isté vyčerpanie cítim. Som unavená z toho, že hoci sa trvalo snažím upozorňovať na dôležité témy, stále sa mi stáva, že sa ma v spoločnosti niekto opýta: „Prečo si vlastne feministka?“. Je takisto frustrujúce podať žiadosť o grant a nezískať podporu s odôvodnením, že „ženské otázky už nie je potrebné riešiť“. Pritom každý projekt, ktorý si ako autorka alebo vydavateľka vyberám, spracúva a prezentuje inú ženskú skúsenosť.

Niektoré moje projekty ukazujú, akými spôsobmi sú ženy v spoločnosti neustále zneviditeľňované, iné napríklad dokumentujú životné osudy žien, ktoré sa nikdy nevydali. Témy týkajúce sa žien sú nekonečné a samy osebe ma nedokážu vyčerpať. To, čo ma vyčerpáva, je spoločnosť okolo nás, ktorá si myslí, že ženy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Podcasty Denníka N

Rozhovory

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie