Denník N

Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry

Britská kráľovná Alžbeta II. a jej druhorodený syn princ Andrew, ktorý jej teraz spôsobuje starosti. Foto - TASR/AP
Britská kráľovná Alžbeta II. a jej druhorodený syn princ Andrew, ktorý jej teraz spôsobuje starosti. Foto – TASR/AP

Princ Andrew pre obvinenia zo sexuálneho útoku príde o mnohé vojenské tituly a nebude môcť používať ani titul jeho kráľovská výsosť.

Titul jeho/jej kráľovská výsosť dostane pri narodení každé dieťa britského monarchu či priameho následníka trónu. Stalo sa tak aj vo februári 1960, keď prišiel na svet princ Andrew, tretie dieťa a druhý syn kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa.

Princ Andrew tento titul už nebude používať. No kým jeho synovec Harry s manželkou tak urobili dobrovoľne, brat princa Charlesa bol k tomu dotlačený. Buckinghamský palác vo štvrtok takisto oznámil, že princ Andrew sa vzdá mnohých vojenských titulov a prestane byť patrónom asi 100 charitatívnych organizácií, nemocníc či škôl.

Stalo sa tak deň po tom, čo sudca v New Yorku zamietol jeho snahu o zastavenie procesu v občianskom spore, v ktorom ho Virginia Giuffreová viní zo sexuálneho útoku, keď s ním podľa jej slov mala nedobrovoľne sex na žiadosť zosnulého sexuálneho predátora Jeffreyho Epsteina.

Princ Andrew to popiera. Ide o jeden z najväčších škandálov, ktorý sa týka britskej kráľovskej rodiny za dlhý čas.

Princ Andrew pre kauzu už od roku 2019 nevykonáva kráľovské povinnosti, čo bude platiť aj naďalej. Rozhodnutie zbaviť ho rôznych titulov zdroj z kráľovského paláca pre Guardian označil za „zemetrasenie“ či „niečo ako exkomunikáciu“.

„Pre princa je nepríjemné najmä zbavenie vojenských hodností. Ako pre vojaka je to pre neho nepochybne osobnou prehrou. Nesmierne dôležitý je aj fakt vo vyhlásení, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Svet

Teraz najčítanejšie