Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény

Hudobník a manažér Pavol Smolka už od roku 2020 chodí na rokovania o následkoch pandémie pre kultúru. Bol aj na poslednom stretnutí na úrade vlády.
Lockdown, ktorý bol vyhlásený 25. novembra 2021, postihol najviac kultúru. Až po petícii Otvorme kultúru, ktorú podpísalo vyše 9-tisíc ľudí, konečne došlo k uvoľneniu opatrení. Po ich chaotickom oznamovaní sa zástupcovia kultúrnej scény stretli s premiérom, ministrom zdravotníctva, ministerkou kultúry a členmi konzília. „Riešili sme dva okruhy tém – pandemické a ekonomické,“ hovorí PAVOL SMOLKA z Hudobnej únie Slovenska.
V rozhovore sa dočítate:
- čo potrebuje kultúrna scéna, aby prežila,
- prečo požaduje OTP režim s testovaním a zníženie DPH,
- v čom je problém ministerstva kultúry,
- čo spojilo zriaďovanú kultúru s nezriaďovanou.
Ako ste spokojný s posledným stretnutím na úrade vlády?
Bolo to široké stretnutie. Aj našich zástupcov bolo veľa, aj členov vlády a inštitúcií, ktoré majú čo hovoriť do vecí, ktoré sme prerokovávali, teda k úplným konkrétnostiam a detailom sme sa ani nemohli dopracovať. Cieľom bolo dohodnúť si ďalší postup, čo, kto a ako urobí, ako sa budú veci diať alebo nediať. Boli tam dva okruhy tém – pandemický a ekonomický. Už je najvyšší čas nastaviť režim fungovania s pandémiou, aby mohla kultúra opäť koncepčne a dlhodobo pracovať. Ani malé, ani stredne veľké podujatia nemá nikto šancu pripraviť za mesiac, nehovoriac o veľkých. Trváme na tom, nech bude akýkoľvek pandemický stav, potrebujeme jasné režimy na základe dát a modelov, ktoré ho budú zohľadňovať, aby sme mohli pracovať, tak ako sa to deje v iných krajinách.
Prinieslo dvojhodinové sedenie aj nejaký zásadný konkrétny posun?
Najmä v tom, že náš zástupca začal priame rokovanie bez medzistupňov priamo s ministrom zdravotníctva Lengvarským, ktorý sa zatiaľ javí ako praktický človek. Vedel, o čom sa bavíme, a zdalo sa mi, že