Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Nádej zhasla, prokurátori sú aj za Žilinku znormalizovaní

1. Buď mlčia zo strachu, alebo súhlasia. Vyberte si, čo je horšie. 2. Do hry o zmluvu s USA zaťahujú Čaputovú, mala by odolať. 3. Norbert Bödör si počká na súd na slobode.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tvor technológiu, vďaka ktorej si budeme navzájom dôverovať. Choď na careers.innovatrics.com


 

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Buď mlčia zo strachu, alebo súhlasia. Vyberte si, čo je horšie.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka má za sebou slávnu cestu do Moskvy na oslavy 300. výročia založenia tamojšej prokuratúry.

Právnik, ktorý sa rád vystatuje, že mu ide len o zákon a spravodlivosť bez ohľadu, či sa jeho rozhodnutia mocným páčia alebo nie (naposledy v reakcii na kritiku Eduarda Hegera), osobne gratuloval organizácii s dlhou zločineckou minulosťou i prítomnosťou. Organizácii, ktorá dodnes slúži mocným na prenasledovanie ich slabších, prípadne úplne bezradných oponentov.

Vysvetlenia sú dve. Buď je zmysel nášho generálneho prokurátora pre spravodlivosť vedome veľmi selektívny a riadia ho sympatie ku konkrétnym politikom či krajinám, alebo ho v skutočnosti nemá dostatočne vypestovaný a nevie o tom.

Žilinka nezostal len pri tom. S ruským náprotivkom, ktorý je na sankčnom zozname Európskej únie, na ktorý sa dostal práve pre zneužívanie prokuratúry na politické prenasledovanie ruských občanov, podpísal dvojročnú spoluprácu v oblasti nadnárodného zločinu a kyberkriminality.

V rovnaký deň takmer s určitosťou ruskí hekeri v službách Kremľa podpis dohody so Slovenskom oslávili masívnym útokom na ukrajinské vládne weby, počas ktorého sa Ukrajincom otvorene vyhrážali v situácii, keď na východe hrozí nová vojna.

Samozrejme, ruská prokuratúra ich nikdy nebude vyšetrovať, aj keby boli dôkazy nepriestrelné, pretože koná v zhode s ruským prezidentom a tajnými službami, v zhode s ktorými zas konajú ruskí hekeri. Nič to, Žilinka sa bude ďalej tváriť, že s Ruskom bude potláčať kyberkriminalitu. Veľa šťastia.

Čo to vypovedá o slovenskej prokuratúre. Maroš Žilinka je len menšia časť problému. Tisícovka jeho podriadených a kolegov tá väčšia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bödörovci

Maroš Žilinka

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Obranná dohoda s USA

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie