Denník N

Šesť cudzincov medzi ruinami

Ak túžite spolu s autormi rozmýšľať o svete, nové knihy Vadasa a Ballu si treba prečítať.

Autor je spisovateľ

Na sklonku minulého roka vyšli krátko po sebe dve knihy, ktoré si určite zaslúžia pozornosť publika. Šesť cudzincov od Mareka Vadasa a Ballove Medzi ruinami sú dôležitými a výborne napísanými výpoveďami o Slovensku. Minulom aj tom súčasnom.

Hoci viaceré knihy čítam opakovane, nestáva sa mi až tak často, aby som nejakú začal čítať znova tesne po dočítaní. Pri oboch spomínaných sa mi to stalo. Tie texty po mne túžili a ja som túžil byť s nimi a v nich. Asi vôbec nepreženiem, ak poviem, že obaja autori napísali svoje doteraz najsilnejšie diela.

Vadasov text je voľne inšpirovaný udalosťou, ktorá sa v roku 1928 stala v obci Pobedim. O čo išlo? Podgurážení dedinčania si chceli vybaviť účty s miestnymi Rómami, ktorých obvinili z podpaľačstva. Šesť z nich brutálne zavraždili, vrátane malého dievčatka, ktoré zastrelili pred očami matky.

O tomto pogrome sa u nás nikdy veľmi nehovorilo. Nečudo. Už vyšetrovanie prípadu sa skončilo iba symbolickými trestami. V prospech páchateľov, inak vážených pobedimských občanov, vypovedali aj policajti či kňazi. Ticho je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Anasoft litera

Knihy

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie