Denník N

Opitých politikov milujeme

V parlamente to niekedy vyzerá ako po krúžkovici na vysokoškolskom internáte. Nikdy sa nič nedialo. Vždy sa prejavila medzistranícka solidarita a vzájomné pochopenie.

Autor je poslanec NR SR,
člen poslaneckého klubu KDH

Urobíme pokus? Trúfnete si prísť ožratý do práce v automobilke?

Radšej to neskúšajte.

V parlamente to niekedy vyzerá ako po krúžkovici na vysokoškolskom internáte. V miestnosti výboru, ktorú poslanci Smeru využívajú ako klubovú miestnosť, to tak ešte na druhý deň po nočnom odvolávaní Roberta Fica určite vyzeralo.

Bľabotajúcich poslancov sme už mali tú česť vidieť niekoľkokrát. Nikdy sa nič nedialo. Vždy sa prejavila medzistranícka solidarita a vzájomné pochopenie. V zásade sa to vždy ukončilo konštatovaním, že volič rozhodne.

Ak sme mali tú česť vidieť bľabotajúceho štátneho tajomníka, politika, ktorého nik nevolil, ako bude medzistranícka solidarita prejavená v tomto prípade?

Františka Palka nikto nevolil, čiže volič nerozhodne. Palka na návrh ministra Jána Počiatka do funkcie menovala vláda.

Vyzval som vládu, aby Františka Palka na dnešnom rokovaní odvolala. František Palko vo svojom vysvetlení uvádza, že deň predtým konzumoval alkohol. Ako potom vyzeral štátny úradník v deň, keď pil, ak na druhý deň vyzeral tak, ako vyzeral?

Existuje taký vtip: „Viete, kedy osoba XY nafúka dve promile? Keď dva dni nepije.“

Dôvodom na jeho odvolanie nie je len jeho opilecký exces, ten je len poslednou kvapkou. František Palko pripravoval s neviem, koľkými ľuďmi, neviem, aký dlhý čas, neviem, za koľko veľa peňazí, nový stavebný zákon.

V predloženom novom stavebnom zákone boli také hlúposti, že ho musel minister Počiatek s hanbou stiahnuť. František Palko „rieši“ aj cestovný ruch. To, ako ho rieši, vyjadril napríklad aj slovami: „Sme veľmi radi, že domáci cestovný ruch je tiež veľmi dôležitý DISTRIBÚT celkového zahraničného cestovného ruchu.“

Viac turistov na Slovensku nie je preto, že tandem Počiatek – Palko niečo urobil (o cestovnom ruchu na Slovensku niečo viem). Činnosť ministerstva je ten najposlednejší z posledných dôvodov, prečo na Slovensko chodia turisti. Jediné, čo Počiatek – Palko riešili v slovenskom cestovnom ruchu, bola Taylor made novela Zákona o podpore cestovného ruchu, podľa ktorej by štát chlapcom z J&T za každého turistu mimo Schengenu, ktorý by v ich hoteli strávil päť nocí, zaplatil 35 eur. Po veľkých výhradách aj túto novelu Počiatek nakoniec z rokovania parlamentu stiahol.

František Palko by mal byť odvolaný z funkcie štátneho tajomníka. Ak ho vláda neodvolá, budem sa snažiť na to ďalej upozorňovať, lebo tu ozaj nejde o nevinnú opileckú epizódu (na aké sú naši občania mimoriadne tolerantní, niektorí dokonca opitých politikov milujú), ale o totálnu neschopnosť vykonávať vysokú štátnu funkciu.

Možností veľa nemám. Minimálne, čo môžem urobiť, tak púšťať pod oknami ministerstva napríklad túto skladbu:

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie