Denník N

Bývalým nominantom Smeru vo vedení polície sa začínajú súdy. Prvý je na rade niekdajší šéf odposluchov

Jozef Rehák. Foto - tasr
Jozef Rehák. Foto – tasr

Jozef Rehák je podozrivý z toho, že za pravidelný mesačný paušál vynášal policajné informácie mafiánskemu gangu sýkorovcov.

Jozef Rehák roky riadil úrad zvláštnych policajných činností. Mal na starosti policajné odposluchy, bol priamo pri dôležitom zdroji informácií. Tie nevyužíval na boj proti organizovanému zločinu. Naopak, stal sa súčasťou schémy, ktorá s mafiou spolupracovala a s informáciami o ich stíhaní kupčila. Rehák podľa obžaloby roky predával informácie vplyvnej skupine sýkorovcov.

V stredu sa postavil pred sudcu Špecializovaného trestného súdu Jána Giertliho. „Cítim sa byť nevinný,“ povedal Rehák už na chodbe súdu novinárom.

Už úvodné dianie v súdnej sieni naznačilo, že proces s Rehákom nepôjde hladko. Rehák s obhajcom Ľudovítom Štanglovičom sa snažil dosiahnuť, aby vypovedal bez účasti verejnosti. Bývalý policajný funkcionár tvrdil, že nebol zbavený mlčanlivosti a mohol by tak v rámci výpovede prezradiť utajovanú skutočnosť.

„Utajovanou informáciou nemôže byť informácia o trestnej činnosti verejných činiteľov,“ pripomenul mu sudca a povedal, že sa má snažiť vypovedať tak, aby žiadnu utajovanú skutočnosť neprezradil. Dodal, že detaily policajnej práce pri odposluchoch ho nezaujímajú.

Jeho návrhu teda nevyhovel.

Začiatok sa snažil oddialiť

Skôr ako začal vypovedať, sa Rehák snažil začiatok pojednávania odročiť. Ešte pred začiatkom jeho obhajca oznámil, že namietajú prokurátora špeciálnej prokuratúry Petra Kysela zo zaujatosti. Tú podali už vlani v novembri a bolo o nej rozhodnuté, ale situácia na súde sa skomplikovala.

Rehák s obhajcom nečakali, že Kysel na pojednávanie príde, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dušan Kováčik

Milan Lučanský

Slovensko

Teraz najčítanejšie