Geológ Madarás o sopke Hunga Tonga: Erupcia bola silná, ale Zem neochladí

Najbližšie podmorské sopky k nášmu územiu sú v Egejskom a Tyrrhenskom mori, vraví v rozhovore Ján Madarás z SAV.
Erupciu podmorskej sopky pri tichomorskom súostroví štátu Tonga bolo počuť až na Aljaške. Za niekoľko hodín od výbuchu vzniklo nad sopkou takmer 400-tisíc bleskov. Tlakovú vlnu sme zaznamenali aj na Slovensku.
O okolnostiach výbuchu sopky pri dvojici ostrovov Hunga Tonga – Hunga Ha’apai sa Denník N rozprával s geológom Jánom Madarásom, riaditeľom Ústavu vied o Zemi SAV.
V rozhovore sa dočítate aj:
- či nehrozí pokračovanie erupcie tejto podmorskej sopky a čo sa bude diať v nasledujúcom období;
- ako sa zisťuje, že takáto silná erupcia hrozí sopke zhruba každých tisíc rokov;
- či nám v nasledujúcich tisíckach rokov nehrozí katastrofická erupcia typu Tambora (1815).

Sobotnú erupciu sopky pri ostrovoch Hunga Tonga – Hunga Ha’apai bolo počuť až na Aljaške vzdialenej vyše 9 300 kilometrov. Podľa Českej televízie išlo o najhlučnejšiu udalosť v dejinách merania zvuku. Aké ďalšie informácie o výbuchu máme?
Pri výbuchu z 15. januára došlo v oblasti aj k zemetraseniu s magnitúdou 5,8, čo je stredne silné zemetrasenie. Zachytili ho len seizmické stanice v blízkom okolí. Ak by išlo o tektonické zemetrasenie v hĺbke 10, 15 či 20 kilometrov, seizmické vlny by sa šírili horninami a zemskou kôrou oveľa ďalej. V takom prípade by sme ich určite zachytili aj na Slovensku.
Erupciu bolo počuť až na Aljaške. Zdroj – NWS Alaska Region/Twitter
The Hunga Tonga-Hunga Ha'apai volcanic eruption was heard here in Alaska starting around 3:30 a.m. – 6,000 miles from the volcano! Infrasound measurements from the @alaska_avo confirm that it was indeed coincident with the volcanic pressure wave. Special thanks to Dr. David Fee. pic.twitter.com/Wp4tnwiaud
— NWS Alaska Region (@NWSAlaska) January 15, 2022
Výbuch z 15. januára sa podobal na jadrový výbuch, celá energia vybuchla naraz a naraz sa dostala do atmosféry. Zemetrasenie bolo, ale nebolo také, aby seizmické vlny prišli až k nám.
Tlaková vlna sa po výbuchu šírila po celej zemeguli. Erupcia bola veľmi silná a mrak vystúpil do výšky 15 až 20 kilometrov. Niektoré odhady hovoria, že to bolo ešte viac.