Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Aj Biden očakáva, že Putin zaútočí, Američania hovoria aj o konkrétnom termíne

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Západ sa obáva ruskej invázie na Ukrajine. 2. V Hongkongu idú pre covid zabiť dvetisíc škrečkov. 3. Trump klamal o svojom bohatstve.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

ani ďalší týždeň nerozptýlil obavy z možnej ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko ani Západ nemenia svoje postoje a americký prezident Joe Biden očakáva, že Moskva sa nakoniec rozhodne pre útok.

Čo sa stalo: Ešte koncom minulého týždňa sa objavili správy o tom, ako by mohla vyzerať Putinova zámienka na útok. Americké aj ukrajinské spravodajské služby varovali, že ruskí agenti môžu zorganizovať útoky na vlastných vojakov, ktoré by potom pripísali Ukrajincom.

V ten istý deň ukrajinské vládne stránky a servery čelili veľkému kybernetickému útoku, ktorý podľa Kyjeva prišiel práve z Ruska. Práve kybernetické útoky sa spomínajú ako jedna z možností, ktoré by Putin mohol využiť, ak by sa rozhodol, že nezaútočí konvenčne, čiže tankmi a vojakmi.

Ruské jednotky už dorazili aj do Bieloruska, oficiálne na cvičenie, ktoré má prebiehať pri hraniciach s Litvou a Ukrajinou. Moskva však odmieta, že by plánovala inváziu.

Všetci vplyvní predstavitelia americkej vlády tvrdia, že je to naopak. Zaznieva to z Bieleho domu, Pentagónu aj z ministerstva zahraničných vecí.

Čoho sa boja: Američania už dokonca hovoria aj o možnom termíne útoku – mohol by sa odohrať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Vladimir Putin

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie