Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Aj Biden očakáva, že Putin zaútočí, Američania hovoria aj o konkrétnom termíne

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Západ sa obáva ruskej invázie na Ukrajine. 2. V Hongkongu idú pre covid zabiť dvetisíc škrečkov. 3. Trump klamal o svojom bohatstve.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

ani ďalší týždeň nerozptýlil obavy z možnej ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko ani Západ nemenia svoje postoje a americký prezident Joe Biden očakáva, že Moskva sa nakoniec rozhodne pre útok.

Čo sa stalo: Ešte koncom minulého týždňa sa objavili správy o tom, ako by mohla vyzerať Putinova zámienka na útok. Americké aj ukrajinské spravodajské služby varovali, že ruskí agenti môžu zorganizovať útoky na vlastných vojakov, ktoré by potom pripísali Ukrajincom.

V ten istý deň ukrajinské vládne stránky a servery čelili veľkému kybernetickému útoku, ktorý podľa Kyjeva prišiel práve z Ruska. Práve kybernetické útoky sa spomínajú ako jedna z možností, ktoré by Putin mohol využiť, ak by sa rozhodol, že nezaútočí konvenčne, čiže tankmi a vojakmi.

Ruské jednotky už dorazili aj do Bieloruska, oficiálne na cvičenie, ktoré má prebiehať pri hraniciach s Litvou a Ukrajinou. Moskva však odmieta, že by plánovala inváziu.

Všetci vplyvní predstavitelia americkej vlády tvrdia, že je to naopak. Zaznieva to z Bieleho domu, Pentagónu aj z ministerstva zahraničných vecí.

Čoho sa boja: Američania už dokonca hovoria aj o možnom termíne útoku – mohol by sa odohrať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Vladimir Putin

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie