Denník N

Iný omikron máme aj na Slovensku. Čo vieme o BA.2, ktorý dominuje v Dánsku

Vedci sú zatiaľ pokojní. Podvariant omikronu je zrejme o niečo infekčnejší, no inak sa vraj nelíši od dominantnej verzie.

V Dánsku v piatok hlásili takmer 50-tisíc nových pozitívne testovaných ľudí za deň. V krajine veľkej ako Slovensko sa za mesiac infikovalo 11 percent populácie. Zároveň však platí, že Dánsko robí okolo 200-tisíc PCR testov denne, čiže zachytí reálny počet infekcií asi ako nikto iný na svete.

Na rozdiel od krajín ako Británia, Írsko, Kanada či Taliansko však táto severská krajina stále nedosiahla vrchol nových prípadov vlny omikron.

Prečo to tak je, nie je jasné. Jedno z možných vysvetlení je, že v krajine sa presadzuje subvariant omikronu BA.2, ktorý by mohol byť o trochu infekčnejší ako tunajší omikron.

Vývoj počtu nových prípadov vo vybraných štátoch. Zdroj – Our World in Data

BA.2

Momentálne v európskych štátoch „vládne“ subvariant omikronu BA.1. Aj na Slovensku od konca predminulého týždňa tvorí väčšinu prípadov.

Tak to bolo aj v Dánsku. No posledné týždne sa v tejto krajine dostal do popredia subvariant BA.2. Nejde o žiadnu novinku. „Variant BA.2 bol prvý raz identifikovaný v Južnej Afrike vo vzorke zo 17. novembra 2021,“ hovorí molekulárny biológ a genetik Tomáš Szemes z Univerzity Komenského.

V Dánsku tvoril 52. týždeň minulého roku 20 percent analyzovaných prípadov, 2. týždeň nového roku to už bolo 45 percent a predpokladá sa, že v súčasnosti tvorí už väčšinu prípadov. Veľký podiel má aj v Indii, na Filipínach, v Nórsku či vo Švédsku. Jeho nárast však badať aj v Británii či vo Francúzsku. Podľa Szemesa však dnes stále tvorí len 2 percentá zo vzoriek variantu omikron.

Na Slovensku sme podľa riaditeľa Unilabs Slovensko Petra Lednického zatiaľ zistili tri vzorky subvariantu BA.2. „V rámci presekvenovania všetkých pozitívnych vzoriek z konca predminulého týždňa sme z celkovo 212 vzoriek variant omikron (ktorý tvoril v tom čase 61 percent zo všetkých analyzovaných) zistili 3 vzorky subvariantu BA.2, jednu vzorku subvariantu BA.3 a zvyšok bol subvariant BA.1,“ hovorí pre Denník N.

Výskyt subvariantu BA.2 vo svete

Čo o ňom vieme?

Briti subvariant BA.2 zaradili medzi „varianty záujmu“, čo je kategória pred znepokojujúcimi variantmi (z angl. variants of concern), kam patrí aj omikron BA.1. Podľa stránky Covariants má omikron BA.2 38 spoločných mutácií s omikronom BA.1. Okrem toho má 27 iných mutácií, kým BA.1 má 20 ďalších mutácií.

„Najväčší rozdiel sa javí v mutáciách na S-proteíne, kde ich má viac ako 10,“ hovorí Lednický.

To, či ide o subvariant BA.2, sa však nedá zistiť pomocou PCR testov (podobne ako sa to nedalo pri delte), čo sťažuje schopnosť ho monitorovať.

„Pomocou PCR ho síce dokážeme identifikovať ako SARS-CoV-2, ale nedokážeme určiť jeho druh,“ dodáva Lednický.

Varianty SARS-CoV-2 podľa času množstva mutácií v porovnaní s originálnym vírusom. Svetlomodré: delta; červené: omikron BA.1; oranžové: omikron BA.2. Zdroj – nextstrain.com

Rozdiely medzi oboma variantmi sú relatívne veľké. „V skutočnosti sú rozdiely medzi BA.1 a BA.2 väčšie ako medzi pôvodným vírusom a variantom alfa,“ píše sa na stránke dánskeho úradu verejného zdravia.

To však neznamená, že BA.2 nutne musí byť problémom pre súčasnú vlnu pandémie.

„Osobne si nie som istý, že BA.2 bude mať výrazný vplyv na súčasnú omikronovú vlnu pandémie. (…) Bol by som veľmi prekvapený, keby BA.2 spôsobila druhú vlnu v tomto bode,“ napísal na twitteri britský virológ Tom Peacock. Počty prípadov v Británii posledné dni klesali, no tento pád sa zastavil, preto je obava, že množstvo prípadov bude opäť stúpať.

„Pokiaľ viem, vlastnosti BA.2 v tomto momente korešpondujú viac-menej s vlastnosťami, ktoré poznáme pri omikrone (BA.1, pozn. red.). Situáciu to preto výrazne nemení,“ povedal podľa France 24 francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran.

Podľa Peacocka je hlavný dôvod, prečo je BA.2 momentálne v správach, to, že sa môže do istého stupňa viac šíriť. Pokles prípadov podľa britského vzoru už očakávalo aj Francúzsko, no nestalo sa to.

„Tento nový variant by mohol byť pôvodcom veľmi nedávneho nárastu infekcií, ktoré pozorujeme,“ povedal pre France 24 epidemiológ Antoine Flahault.

Nárast rýchlosti šírenia však určite nie je taký výrazný, ako mal omikron BA.1 v porovnaní s deltou. „V niektorých krajinách sa BA.2 už stal dominantným, no zatiaľ sa nejaví, že by spôsoboval novú vlnu po prekonaní ‚klasického‘ omikronu,“ hovorí Lednický.

Nárast subvariantu BA.2 v niektorých krajinách.

Imunita

Dôkazy o tom, ako na BA.2 funguje imunita po prekonaní, prípade po očkovaní, zatiaľ nie sú.

Virológ Tom Peacock však napísal, že „pravdepodobne bude minimálny rozdiel v účinnosti vakcín medzi BA.1 a BA.2“.

Pokiaľ ide o ochranu pred infekciou, podľa údajov z Británie dve dávky Pfizeru nechránia pri omikrone BA.1 takmer vôbec a tretia dávka od 50 do 70 percent v závislosti od času, ktorý uplynul od tretej dávky. Moderna chráni trochu lepšie.

Vakcíny však stále chránia do veľkej miery pred hospitalizáciou. Tak by to malo byť aj pri variante BA.2.

„Očakáva sa, že vakcíny sú účinné proti ťažkému priebehu choroby vyvolanej infekciou BA.2,“ píše dánsky úrad verejného zdravotníctva.

Rovnako by infekcia BA.1 podľa Peacocka mala veľmi pravdepodobne do veľkej miery chrániť pred infekciou BA.2.

Anders Fomsgaard z úradu pre TV2 však povedal, že je možné, že sa infikujete omikronom BA.1 a potom dostanete aj infekciu verziou BA.2. Dodal, že v Nórsku sa vyskytlo pár takých prípadov.

Otázka však je, či sa to bude diať bežne a vo veľkom. Dánsko momentálne hlási, že necelých 7 percent z nových prípadov sú reinfekcie. To je viac ako predtým, ale napríklad v Česku to je vyše 12 percent. Tam však koncom novembra malo pozitívny test asi 18 percent populácie, v Dánsku len 8 percent.

Vážnejší by nemal byť

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by nový subvariant omikronu mal byť vážnejší ako ten hlavný.

„Nevidíme žiadny rozdiel v číslach hospitalizovaných ľudí či v miere úmrtia medzi omikronom BA.1 a BA.2, takže toto nás veľmi neznepokojuje,“ povedal pre TV2 Anders Fomsgaard.

„Predbežné a veľmi obmedzené dáta zatiaľ nenaznačujú, že by BA.2 mal ťažší priebeh ako BA.1,“ súhlasí Szemes.

Aj dánska štúdia, ktorá by mala vyjsť v Lancete (zatiaľ pre-print), ukazuje, že omikron spôsobuje menej hospitalizácií ako delta. Sledovali v nej obdobie v novembri a decembri minulého roku.

Pri delte skončilo v nemocnici 1,5 percenta potvrdených prípadov, pri omikrone to bolo 0,6 percenta. Keď sa údaje očistili od pohlavia, veku či komorbidity, zistilo sa, že počet hospitalizácií pri omikrone je nižší o 36 percent ako pri delte. Týka sa to zaočkovaných aj nezaočkovaných ľudí.

V dánskych nemocniciach je napriek obrovskému počtu prípadov momentálne necelých 900 pacientov s covidom, z toho len 43 na JIS (toto číslo dokonca klesá). V krajine je však zároveň 81 percent plne zaočkovaných a 60 percent populácie má aj booster.

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svet, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie