Denník N

Len jeden z kádra sa narodil v krajine, ktorú reprezentuje. Komory sú prekvapením Afrického pohára národov

Hráči Komor pred zápasom s Marokom. Foto - TASR/AP
Hráči Komor pred zápasom s Marokom. Foto – TASR/AP

Komory hrajú osemfinále proti Kamerunu v pondelok o 20.00.

Nemajú ani milión obyvateľov a na Africký pohár národov sa dostali vôbec prvýkrát. A na ňom už Komory postúpili do osemfinále, a to vďaka šokujúcemu víťazstvu 3:2 nad Ghanou. Na africký šampionát sa doteraz prebojovala iba jedna menšia krajina: Kapverdy.

Členom FIFA sa pritom Komory stali až v roku 2005, na prvé víťazstvo v súťažnom zápase čakali ďalších jedenásť rokov.

Teraz však dokázali vytvoriť silné mužstvo, ktoré je veľmi ťažké poraziť. V skupinovej fáze nad nimi síce vyhralo Maroko aj Gabon, ale Ghana napokon zlyhala a z APN vypadla.

Nepomohla jej ani prítomnosť viacerých hviezd z Premier League. Dva góly dostala od Ahmeda Mogniho, 30-ročného rodáka z Paríža, ktorý momentálne hrá v tretej francúzskej lige za FC Annecy.

„Toto víťazstvo je niečo špeciálne a historické. Keď o pár rokov otvoríme historické knihy, bude sa tam písať o týchto hráčoch,“ povedal Mogni.

BBC sa rozprávalo s novinárom Eliem Djoumom, ktorý tím dlhé roky sleduje. „Oslavovala celá krajina. Všetci obyvatelia oslavovali až do rána. Veľa novinárov ani nešlo na druhý deň do práce. Na Komorách sa okolo futbalu už dlhšie vytvára bláznovstvo. Teraz už je jedno, kedy sa tím vráti domov, ľudia ho aj tak budú vítať,“ tvrdil.

Skupinová fáza Afrického pohára národov bola plná chaosu a prekvapení. Alžírsko, obhajca trofeje a hlavný favorit na víťazstvo, nepostúpilo zo skupiny. Namiesto neho sa do osemfinále prebojovala Rovníková Guinea.

Nastúpi v ňom aj Gambia, ďalší debutant na turnaji, ktorá musela v kvalifikácii absolvovať aj predkolo, teda zápasy medzi najväčšími africkými outsidermi.

Medzi najlepších šestnásť mužstiev sa teda dostali aj dve mužstvá, ktoré sú spomedzi účastníkov najnižšie v rebríčku FIFA: Komory (132.) a Gambia (150.).

Komory postúpili napriek dvom prehratým zápasom, a to ako jedno z najlepších štyroch mužstiev na tretích miestach skupín.

Po výhre nad Ghanou ešte čakali na výsledok zápasu medzi Rovníkovou Guineou a Sierrou Leone. Sierre Leone napokon stačila na postup remíza, ale prehrala 0:1.

A to v posledných minútach Kei Kamara nepremenil penaltu. Obranca Komor Said Bakari potom pre BBC rozprával, ako zápas medzi Rovníkovou Guineou a Sierrou Leone bol jedným z „najemotívnejších“ momentov v jeho živote. Brankára Jesúsa Owona, ktorý penaltu chytil, dokonca pozval na návštevu na Komory.

Začali z úplného dna

Komory sa nachádzajú v Indickom oceáne, na východ od Mozambiku a Tanzánie. V roku 1975 vyhlásili nezávislosť od Francúzska, ale ostrov Mayotte sa rozhodol zostať jeho súčasťou.

Nie sú obľúbenou turistickou destináciou ako Seychelly či Maurícius, spoliehajú sa najmä na poľnohospodárstvo. Odhaduje sa, že 98 percent populácie tvoria moslimovia.

Tímy ako Komory či Gambia môžu byť úspešné buď kvalitnou prácou s mládežou, alebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie