Pôžitok z čítania a poznávania

Martin Bútora vníma v knihe rozhovorov s Jánom Štrasserom udalosti z odstupu kritickej sebareflexie, a preto sú jeho interpretácie a ponúkané závery dôveryhodné, no najmä inšpiratívne.
Autor je historik
Ani ten najusilovnejší čitateľ nestačí sledovať, nehovoriac už o prečítaní množstva vydaných odborných či beletristických kníh najrôznejších žánrov a tém. Ťažko je z nich vyberať, aby sa dali uspokojiť aj konkrétne čitateľove záujmy a potreby, aj túžba po estetickom zážitku. Ideálne je, ak sa tieto dve roviny navzájom prelínajú a dopĺňajú.
Túto vzácnu symbiózu som pociťoval pri čítaní knihy rozhovorov „o časoch, ktoré sme žili a žijeme“. Publikáciu pripravil skúsený autor tohto stále vyhľadávanejšieho literárneho žánru Ján Štrasser. Respondentom bol sociológ Martin Bútora, vedecký pracovník, prozaik, novinár, redaktor, diplomat, poradca dvoch prezidentov, iniciátor vzniku občianskych inštitúcií a organizátor ich akcií, ktoré svojím dosahom presiahli hranice Slovenska a rozšírili o ňom vedomosti v zahraničí.
Bútorove aktivity angažovania sa vo verejnom živote zahrnujú obdobie od začiatku jeho vysokoškolských štúdií v šesťdesiatych rokoch minulého storočia až po súčasnosť. S nimi boli vždy spojené aj peripetie a skúsenosti v osobnom živote autora. Ústrednou témou, akousi „červenou niťou“ knihy, je rozprávanie vystužené zaujímavými, niekde hypotetickými, ale vždy inšpiratívnymi úvahami o moderných dejinách a súčasnosti Slovenska v kontexte európskeho vývoja. Martin Bútora bol bezprostredným, niekedy korunným svedkom, ale často aj protagonistom udalostí v spomínanom období, dôverne poznal